Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарските европратеници повторно со критики кон Македонија

Но европратениците од Бугарија на размената на мислења во Комисијата за надворешни работи на ЕП со македонскиот министер за надворешни работи, не покажаа умереност. Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев и Надежда Нејнски уште еднаш ја обвинија Македонија дека не се залага за добрососедски односи и дека ги дискриминира и врши притисок врз лицата кои се изјаснуваат како Бугари во Македонија.

Додека Евгениј Кирилов се прашуваше зошто бил нападнат во Македонија поради тоа што организирал конференција за поетот Никола Вапцаров и истиот иако македонски, го претставил како бугарски поет. Ковачев афирмираше пред македонскиот министер и европратениците дека „до 1944 терминот Македонци и Бугари бил скоро синоним, но Комунистичката интернационала се обиде да ги раздели и во тоа успеа.“ За бугарскиот европратеник нема разлика меѓу идеологијата на Тито и актуелната идеологија во Скопје“, обвинувајќи ја Македонија дека ја користи историјата за да формира национален идентитет, со што ја провоцира Бугарија.

http://www.dw.de/%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B...a-16409801
Без Ботев няма България
28-11-2012, 07:53 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-11-2012, 07:53 PM