Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Димитров: Чија ќе биде Македонија, на Албанците или на Македонците?Македонија може да влезе во Европската унија по десеттина години, но ќе биде ли држава на Македонците или на Албанците во Македонија, изјави за буграската агенција „Фокус“, контроверзниот бугарски историчар Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј.
- Годинава во Созопол се сретнав со една позната скопјанка која работи како судија во Скопје. Таа ми се пожали дека треба оваа година да замине порано од одмор, бидејќи требало да посетува курс по албански јазик бидејќи така било претходно договорено. Кога му се суди на Албанец во Македонија, судијата требал да знае албански и во текот на судскиот процес да зборува на тој јазик. Таа ми рече речиси со гнев „Не сакавме порано да учиме бугарски, па сега ќе учиме албански“. Јас ѝ реков дека и без тоа, таа знае македонски иако на дијалект. Во целиот овој случај има проѕирна трагедија за Македонија. За главен непријател и досега Скопје ја смета Бугарија, а не Грција, која ѝ го попречува патот кон ЕУ. И додека војуваат со Бугарија, која барем до неодамна ги гледаше само молкум, Албанците полека ја „окупираа“ половина Македонија – нагласува Димитров.
Според него, тоа го докажала големата прослава по повод 100-годишнината од создавањето на албанската држава.
- Редно е овој митинг да се одржи еднаш во Тирана, на кој ќе се соберат Албанци од сите земји во кои живеат Албанци. Но, сепак, тие се собраа во Скопје. Албанци од Албанија, од Косово, од западна и северна Македонија. На суверена македонска територија се вееја илјадници албански знамиња. И покрај „европските“ зборови на говорниците, јасно е дека Албанците ќе се обединат кога сите држави во кои живеат ќе бидат дел од ЕУ. Беше јасно дека тоа може да се случи и порано. За жал, тоа ќе биде тажната судбина на Македонија - коментира Божидар Димитров.


http://www.plusinfo.mk/vest/68391/Dimitr...akedoncite
Без Ботев няма България
27-11-2012, 06:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-11-2012, 06:31 PM