Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов сака официјален договор меѓу Македонија и Бугарија


Бугарскиот премиер Бојко Борисов е изненаден од информацијата дека на граничниот премин Деве Баир, Македонија ќе подигне јарбол висок шеесет метри, на кој ќе се вее државното знаме, но тврди дека тоа нема да влијае врз позициите на официјална Софија кон Скопје, пренесе телевизија „Алфа“.

Тој порачал дека сите политички формации кои досега биле на власт во Бугарија ја поддржувале Македонија, но истакнал дека очекува со само еден гест, со прераснување на Декларацијата од 1999 година во формален договор, тој однос да се зацврсти, а Бугарија без никакви предрасуди да застане зад својот сосед на патот кон Европската Унија.

„Имаме една добра Декларација, потпишана во 1999 година. Тој што тогаш ја пишувал бил исклучителен дипломат, а волјата на оние што тогаш застанале зад декларацијата заслужува голема политичка почит. Едноставно, таа декларација треба да стане договор и тие спокојно можат да сметаат на нашата поддршка“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Во документот што во име на двете влади во 1999 година го потпишаа премиерите Љубчо Георгиевски и Иван Костов, едно од клучните барања е да се преземат ефикасни мерки за спречување а недобронамерна пропаганда.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...74CB7D0801
Без Ботев няма България
27-11-2012, 05:27 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-11-2012, 05:27 AM