Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Не ништо общо нема държавата македония с филма на джуджето
Колко 2 000 000 Евро държавна пара ли стана вече. Тоя доживот ще лее помия .

150 000 евра за оскаровската кампања на „ Трето полувреме“

За оскаровската кампања, „Трето полувреме“ од Владата и Филмскиот фонд на РМ добил 150.000 евра, со кои ќе бидат платени и реклами во најпознатите филмски списанија, како Варајати, Холивуд рипортер, Енвелоп на Лос Анџелес Тајмс, Џуиш џурнал (Variety, The Hollywood Reporter, The Envelope-Los Angeles Times, Jewish Journal). Ќе бидат организирани и два гала-настани на кои покрај „Трето полувреме“ ќе биде промовирана и Македонија како туристичка дестинација.

[150 000 евра за оскаровската кампања на „ Трето полувреме“]

Македонскиот кандидат за Оскар, филмот Трето полувреме, в сабота ќе ја има првата проекција пред членовите на Академијата. Филмот на Дарко Митревски ја започнува оскаровска промоција. Ќе биде проектиран во неколку големи градови во САД, во Лос Анџелес, Чикаго, Њујорк, каде покрај критичарите, ќе може да го види и пошироката публика. Исто времено, имало голем интерес за дистрибуција на филмот во Австралија, Канада, Индија, Италија, Русија, а во тек се преговори која компанија ќе го дистрибуира Трето Полувреме во САД. Дали филмот ќе биде во конкуренција за Оскар од неанглиско јазично подрачје ќе се знае во јануари.

“На трети јануари излегува кратката листа со 9 филмови, од 71. Не спаѓаме во фаворитите, но од она што се пишува за нас може да бидеме големо изненадување”, вели Дарко Митревски автор на филмот Трето Полувреме.

Голем интерес за Трето полувреме има и во Македонија. До сега го гледале повеќе од 60 000 љубители на филмот. Проекција на кандидатот за Оскар ќе има и во другите градови каде што ќе се овозможат технички услови.

“Од следниот викенд ќе може да се прикажува истовремено во 8 градови”, вели Роберт Насков продуцент на филмот Трето Полувреме.

За бугарската пропаганда- Бугарите на престижната холивудска интернет страна ИМДБ, да гласаат за филмот со најниска оценка за да го урнат високиот рејтинг, авторот на приказната за Нета Коен, вели дека нема да коментира ништо. Наше е да правиме филмови, а не да се занимаваме со тоа кој како гласал за нашиот филм, додава Митревски.

Емилија Јовановска
Без Ботев няма България
26-11-2012, 06:57 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-11-2012, 06:57 PM