Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Егати перверзията . Председател на групата за приятелство с България в македонския парламент бил Зинго. Този същият ли е собственик на Сител и Вечер ?


ОТKАKО ПОСЛЕДНИОТ ДОKУМЕНТ ОСТАНА ВО БУГАРСKИ ФИОKИ

Софија пак ќе бара спогодба за пријателство?


Не е исклучено официјална Софија до декември да испорача нацрт на нов договор за добрососедство со Македонија, оценуваат дипломатски извори

Ако се суди според изјавите на бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и на министерот за надворешни работи Николај Младенов, нема да биде големо изненадување ако до декември официјална Софија испорача нацрт на нов договор за добрососедство со Македонија, оценуваат дипломатски извори. Нивната процена е дека тоа може да биде подигање на актуелната Декларација на ниво на спогодба со пообврзувачка содржина.

Последните изјави на двајцата бугарски функционери се за нов договор и замена на актуелната Декларација за добрососедство од 1999 година.

Претседателот Плевнелиев деновиве повторно изјави дека Бугарија би ја поддржала интеграцијата на Македонија во ЕУ, но таа поддршка нема да биде безусловна. Според него, Софија ќе дејствува според македонските потези. И додека Скопје води антибугарска кампања, Бугарија се труди да го заштити секој камен и споменик на својата територија оставен од Византијците, Римјаните или Турците, изјави Плевнелиев за бугарската агенција Фокус.

Поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски вели дека, сепак, добра соработка не се гради со договори, туку со пријателство и дела. Може да има или да нема формален договор, ама неопходни се добри намери, изјави Милошоски.

Инаку, со актуелната Декларација од 1999 година, двете страни се обврзуваат дека нема да преземаат, поттикнуваат и поддржуваат дејствија и активности една кон друга кои имаат непријателски карактер, како и дека ќе преземаат ефикасни мерки за спречување на недобронамерна пропаганда од страна на институции и агенции и нема да дозволат активности насочени кон поттикнување насилство, омраза и други дејства што би им наштетиле на односите меѓу двете земји.

Важноста на Декларацијата е реафирмирана со Спогодбата за пријателство и добрососедство, подготвена од Бугарија. Откако Македонија побара да постои реципроцитет на обврските од Спогодбата, Бугарија го замрзна документот. (Ж.П.Б)

Бугарски пратеници откажале посета

Според информации од македонски парламентарци, пред неколку месеци имало договорена посета на пратеници од бугарското Народно собрание, но тие ја откажале посетата, наводно со образложение дека нема што многу да се очекува.

Истовремено никаква активност не е регистрирана ни од македонската парламентарна група за соработка со бугарското собрание. Пратеници од групата велат дека досега немало иницијативи, ниту контакти за каква било средба или состанок. Според македонските пратеници од групата, активноста најмногу зависи од претседателот, а по оставката на досегашниот претседател Љубисав Иванов-Ѕинго, се очекува набргу да се именува нов претседател, па не се исклучува иницирање некаква активност.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=374EB5D577...183B5A6BFF

Без Ботев няма България
26-11-2012, 11:49 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-11-2012, 11:49 AM