Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Повеќе стотини Бугари тргнале со патлиџани кон парламентот во Софија

Повеќе стотини граѓани на Бугарија вчера протестираа со намера да фрлат патлиџани врз зградата на парламентот во Софија, но беа запрени од полицијата пред да се доближат. Протестот организиран поради корупцијата во земјата го нарекоа „патлиџан револуција“.

„Стоп за политичкото лицемерие“ пишуваше на транспарентите во рацете на демонстрантите предводени од дисидентскиот поет Николај Колев кој во комунизмот бил затваран неколку пати.

61 годишниот Колев во вторникот успеал да го погоди собранието со патлиџан по што е приведен. За Ројтерс изјави дека тоа е само почеток, покажал како треба да се протестира. Минатата недела тој писмено ги известил политичките водачи, државните медиуми, парламентот и Врховниот правосуден совет дека ќе ги гаѓа со патлиџани бидејќи ги смета за одговорни за корупцијата.

Групата од неколку стотини Бугари, кои биле пресретнати од полицијата и вратени назад, најавија продолжение на протестите пред парламентарните избори закажани за јули.
/www.kanal5.com.mk
25.11.2012, 11:59

Без Ботев няма България
25-11-2012, 06:29 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-11-2012, 06:29 PM