Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Доде албанците веят знамена из државичката патриотчетата македончета се едно си знаят


Европарламентот влегува во грчката игра?

Резолуцијата, предложена од грчката европратеничка Марија Елени Копа, бара „решавање на билатералните спорови пред членството во ЕУ, а пожелно е и пред почетокот на преговорите“. Иако документот не се однесува само за Македонија, таквите позиции се спротивни од тоа што еврокомесарот Штефан Филе го заговара во изминатиот период - добивање датум за преговори и решавање на спорот во рана фаза од преговорите
Атина го засилува притисокот

Грчката влада засилено врши притисок и лобира во Брисел во пресрет на декемврискиот самит на ЕУ, за барање алиби Македонија без решен спор за името да не добие зелено светло за почнување на преговорите. Во целата дипломатска офанзива и инсистирањето на „добрососедските односи“, Атина успеа да изврши делумно влијание и врз европарламентот, кој завчера со големо мнозинство ја усвои резолуцијата посветена на политиката и на критериумите за проширување и стратегиските интереси на ЕУ. Резолуцијата, предложена од грчката европратеничка Марија Елени Копа, бара „решавање на билатералните спорови пред членството во ЕУ, а пожелно е и пред почетокот на преговорите“. Иако документот не се однесува само за Македонија, таквите позиции се спротивни од тоа што еврокомесарот Штефан Филе го заговара во изминатиот период - добивање датум за преговори и решавање на спорот во рана фаза од преговорите, сметаат домашните експерти.

Професорката Тања Каракамишева вели дека не е изненадена од таквата резолуција, бидејќи европарламентот е политичка институција, во која се можни секакви комбинаторики.

Грција силно лобира

- Не треба да изненадува тоа што европарламентот до некаде има спротивен став на комисијата и на комесарот Филе. Можни се секакви комбинаторики. Едно е сигурно, а тоа е дека Грција засилено лобира во европарламентот да издејствува одлуки во своја корист - додава Каракамишева.

И Малинка Јорданова од Институтот за европски политики смета дека во поглед на најновата резолуција на Европскиот парламент, формулацијата за решавање на билатералните проблеми сепак е различна од онаа на комисијата.

- Не толку во поглед на решавањето во рана фаза во процесот на пристапување, тука се позициите исти со комисијата, туку затоа што повеќе ја нагласува одговорноста на државите-пристапнички. Резолуцијата нагласи дека државите што пристапуваат треба да ги решат своите билатерални проблеми. Натаму, не се повторува позицијата на комисијата дека билатералните прашања не треба да го задржуваат пристапниот процес. Затоа, оваа резолуција е понеповолна од досегашните, конкретно за билатералните прашања. Преостанува повеќе да се лобира за следната „редовна“ резолуција за годинешниот извештај за Македонија - вели Јорданова.

Во расправата за резолуцијата, предложена од Копа, европратениците од групата на народни партии Бернд Поселт и Моника Маковеј побараа да ѝ се дозволи на Македонија да ги почне преговорите за членство во Унијата. Според Маковеј, дијалогот на високо ниво со Македонија е нешто добро, но не може да го замени процесот на преговори за членство.

- Македонија треба да биде оценувана според нејзините резултати. Таа е земја што заслужува уште сега да ги почне преговорите за членство во ЕУ - нагласи романската европратеничка.

Германскиот европратеник Бернд Поселт од своја страна инсистираше дека не треба повторно да се одложува датумот за преговори за Република Македонија.

- Македонија има потреба од дијалог на високо ниво, добро е што тој беше отворен, но не смее уште еднаш годинава да не ѝ се даде датум за преговори. Треба да ѝ се стави крај на грчката блокада на оваа земја - истакна Поселт.

Атина и Софија заеднички

Како што дознава „Нова Македонија“, низ дипломатски кругови се разговараат повеќе можни опции за исходот од претстојниот самит во Брисел. Според дипломатски извори, едно од најексплоатираните сценарија е токму бугарско-грчкото, за кое притискаат грчките и бугарските претставници во Брисел.
Станува збор за опцијата на Македонија да ѝ се даде датум за почнување на преговорите во текот на 2013 година, кој би се активирал доколку земјата исполни одредени услови. Извори од Брисел за нашиот весник велат дека наводно станува збор за стандардните услови - реформи на судството, државната администрација, дополнети со елементот „добрососедство“. Според познавачите на состојбите, токму во рамките на овој услов, Бугарија и Грција би можеле да внесат многу барања. Затоа не е случајно што Софија токму во периодов се активира, барајќи од Скопје да „престане со антибугарската пропаганда“, застанувајќи рамо до рамо со Атина.

Попоски: Дводеценискиот спор не се решава за неколку дена

Не мислам дека е реално да се очекува оти дваесетгодишен спор можеме да го решиме во наредните неколку дена и не сметам дека креирањето такви очекувања е нешто што оди во прилог, истакна шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во интервјуто за Дојче веле.
Запрашан дали по разговорите во Њујорк може до декември да дојде до исчекор во спорот за името, Попоски нема позитивни прогнози.
- Тоа што го кажавме е дека се работи за една од серијата дискусии што ги имавме на ниво на претставници со посредникот Нимиц и го поздравивме тој факт. Сметам дека до она што се однесува на размислувањата на господинот Нимиц и можностите за напредок во иднина потребно е да ги согледаме сите елементи и потоа да излеземе со став кој ќе ги рефлектира нашите видувања. Во овој стадиум не сметам дека би можеле да му помогнеме на господинот Нимиц со какви било процени на неговите ставови и затоа би го почекале оној момент да процени, да имаме директна комуникација и да излеземе со определени видувања за тоа како може да се придвижиме. Од аспект на моментот - не мислам дека е реално да се очекува дека дваесетгодишен спор можеме да го решиме во следните неколку дена - вели Попоски.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22738

Без Ботев няма България
24-11-2012, 08:00 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-11-2012, 08:00 PM