Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Някакъв кавал с фамилия на ич обяснява къв перфектен съсед е Гърцие и колко бил притеснен за угнегеното малцинство в Пиринска Македония

Нашиот менталитет не прифаќа наметнати решенија

Во последно време сите дебати се насочени кон влез во ЕУ. Се наметнува речиси параноична фрустрираност, од немоќ да опстанеме без помош, со која ЕУ ќе ни ја надомести сопствената несигурност. Потребата од влез во ЕУ е двонасочна. Верувам дека ЕУ не може да биде нешто цело ако нејзиното копно не е обединето. Она што нам денес ни е најпотребно се националната хомогеност и политичкиот консензус. Малодушноста, која се интерпретира преку изјави дека сме „мали“ за да се избориме со интересите на големите сили, за мене не е оправдана. Пред с` интересите на големите сили, кога е во прашање Македонија, уште се нејасни и недефинирани. Состојбата во која се наоѓаме ме потсетува на Волтерова дефиниција, со која малите народи својот колективен интелект го искажуваат со избор на чизма која треба да ги гази (понижи, асимилира или деградира). Лично сметам дека толку пати повторена антиквизација, како одговор на историски ограбен простор со кој Македонците присилно требало да се откажат од своето колективно сеќавање, не претставува закана за некој од надвор. Имено, артефактите кои ги полнат европските и светските музејски витрини се доказ за идентитетот на народот кој живее на овој простор. Зарем Македонците не ги боли изјавата на некој бугарски интелектуалци дека Охрид е „блгарски Јерусалем“? Kоренот на писменоста и славата им припаѓаат на Македонците. Ако се прочита споредбен речник од 1787 година, кој е печатен по налог на руската царица Kатерина Втора, помеѓу дванаесет словенски јазици, бугарскиот воопшто не се споменува. Македонците никојпат не биле тие што го негирале бугарскиот јазик, но интересно е што тоа го прави спротивната страна. Kолку е тоа вистински добронамерно и колку се вклопува во хармонизирање на односите помеѓу двата народа?

Европската академска јавност молчи кога е во прашање историјата на античките Македонци. Во македонската литература сите дела од античките писатели буквално се идентични на француските, руските, англиските или германските текстови. Во ниту едно дело не е извршен каков било обид на историската ревизија. Европската научна јавност молчи пред фактот кога се во прашање Венетите, кои уште во антички времиња се присутни на Балканот. Италијанскиот историчар Мауро Орбини, уште во 16 век, во своите дела ја обелоденува повелбата на Александар Македонски. Сето тоа укажува на потребата на Македонците да го освежат своето колективно сеќавање во одбрана на сопствениот идентитет, кој е загрозен. Македонците својот историски багаж го носат низ епохите и за нив најмногу пишувале тие што денес ги негираат. Со вистината само се потврдува самобитноста, различноста и посебноста која имала своја улога во развој на европската цивилизација. Македонците немаат територијална претензија спрема никој. Во историјата секојпат биле предмет на асимилација, со желба да се ограби брилијантната ризница која во историска смисла претставува доказ за постоење и за опстојување на овој народ.

Патот кон ЕУ и борбата за името се рационален избор на интелектуалната елита. Србија се откажала од територијална претензија кон Македонија, но и од негирање на македонскиот идентитет бидејќи педесет години соживот во иста држава ~ овозможил на српската научна елита да ги разјасни недоразбирањата кои во почетокот на 18 и 19 век, во служба на српскиот хегемонизам, биле форсирани. Голем број научни авторитети ја потврдиле посебноста на македонскиот идентитет во однос на другите народи на Балканот. Зошто тоа не го потврдуваат европските академски кругови и научната јавност? Се поставува сосема рационално прашање ако Македонците во својот устав вградуваат откажување од територијални претензии кон своите соседи, во што е тогаш проблемот? Македонците во Република Македонија болно го доживуваат негирањето на македонското малцинство во Пиринска и Егејска Македонија. Тоа се случува во Европа, во државите кои се дел од ЕУ, унија која како најголема вредност ги промовира човечките права, но цело време молчи и не реагира. Kако е можно Европа да инсистира на независно Kосово, а не може да потврди историски континуитет на Р. Македонија?! Политички Брисел е презафатен со проблемите во еврозоната. Проблемот на Р. Македонија во нивните агенди е далечна периферија. За тоа време отсуството на национален консензус е видлив, но за мене неразбирлив. Сметам дека Александар Македонски може мирно да седи на Букефал среде Скопје бидејќи тој и слични споменици се само изговор, а никако реална причина за попречување на нашиот пат кон ЕУ.

Звонимир БудимировиЌ

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=6331184EB9...11517295A1
Без Ботев няма България
24-11-2012, 07:17 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-11-2012, 07:17 AM