Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Много гнуста статия завършваща с огромна храчка срещу България

Мое ќоше

И ВМРО и ДПМНЕ како личен пораз


Историјата може да се повтори во сегашноста како фарса на иднината

„Партијата што сум ја формирал во деведесеттите денеска стана сопствена карикатура. Денешното ВМРО-ДПМНЕ е мој личен пораз. Тоа е идеологија којашто не постои, тоа е партија која лажно се претставува. Се чувствувам одговорен таа позиција на ВМРО-ДПМНЕ да ја разобличувам докрај“. Оваа своја заложба со доза на резигнација, разочараност и горчина Љупчо Георгиевски веќе агилно ја одработува. Дали во тоа ќе успее е тешко да се поверува, имајќи ја предвид сегашната негова позиција.

Игнориран и навредуван од актуелната раководна гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ, со оспорување на историскиот факт дека е основач на партијата и три мандати нејзин прв претседател, Георгиевски има и лични мотиви да ја соопштува јавно неговата вистина која е во сосема друго светло од големите рефлектори што ги запали неговиот наследник Никола Груевски кон антиката, Александар Македонски и историјата пред Христа како најсоодветна и примамлива замена за поновата историја и на државата и на партијата. Во оваа голема ресавска политичка препишувалница на историјата се вклучија и неколку луѓе од блиското опкружување на Љупчо Георгиевски од бурните времиња на големите промени кои денес со негација на историските факти самите се исклучија од својата улога во создавањето на партијата и на независна Република Македонија, при што улогата на ВМРО-ДПМНЕ и на Љупчо Георгиевски е евидентна. Негирајќи ја улогата на Георгиевски од дневнополитички потреби, го избришаа и својот придонес бидејќи многу историски настани од 1990 до 2003 година цели 13 години беа поврзани и со ВМРО-ДПМНЕ и со Љупчо Георгиевски. Се разбира, и кога се правени грешки и кога се донесени историски одлуки. Бришењето на тие настани од поблиското минато и маргинализирањето на улогата на поединци е невозможна мисија.

Познато е дека историјата може да се повтори во сегашноста како фарса на иднината. Кога ја прочитав изјавата на Љупчо Георгиевски дека денешното ВМРО-ДПМНЕ е негов личен пораз, дека тоа е идеологија која не постои и дека тоа е партија која лажно се претставува, прво што ми дојде на ум е еден мал сегмент од сеќавањата на Иван Хаџи Николов, еден од основачите на историското ВМРО 1893 година во Солун. Помислив на неговата резигнација и разочарување кое ни ги приопшти пред неколку години големиот македонозналец Гане Тодоровски и чии спомени се' уште се недостапни за македонската јавност, иако се објавени во Софија со доста големи недозволени скратувања и измени каде што место Македонци, стои „местни жители и живушти во Македонија“. За спомените на Хаџи Николов, историчарите велат дека се најдобрите од сите петмина основачи на ВМРО кои напишале мемоари. Еве го пасусот на Иван Хаџи Николов: „Мислата дека треба да се напише нешто за револуционерната организација ми го облива срцето со крв. Да се пишува за една организација, која за резултат го има упропастувањето на Македонија, макар тоа не е само организација, туку Софија, со својот цар, со своите министри и генерали со својата државна, а не националистичка политика, ја погреба Македонија и и' причини огромни жртви од луѓе и материјални блага. Јас, пак, се чувствувам како виновен за сите тие злосреќи дека јас и моите другари станавме причина за револуционизирањето и како последица на тоа - погубувањето на Македонија и на Македонците. И јас му се чудам на македонскиот дух, како тие луѓе не не' убија со камења откако го согледаа грозниот и жалниот излез на нашата револуционерна иницијатива.

Цела Македонија, како еден човек, со трогнувачка еднодушност тргна зад нас, ни ја даде сета своја поддршка и своја морална доверба да го водиме кон ослободување, а излезе дека сме го воделе кон упропастување и кон ново, уште потешко ропство и при такви дијаметрално противположни резултати пак да не не' обвинува, да не не' навредува, да не мрмори против нас - создавачите на револуционерната организација и водачите, туку молчаливо и со полна покорност на својата судба да си го преземе тешкиот голготски крст - тоа предизвикува во мене адмирација и велам: Македонци, вие не сте само херои, туку светци. За вас сите жртви се заслужни“.

Очевидно, вели Гане Тодоровски, Иван Хаџи Николов носи товар на вина, тешка историска вина, голем комплекс на одговорност и во кулминација на таква тешка криза си го одзеде животот.

Другите историски паралели пред неполни 120 години и сега направете ги сами.


Кликнете ОВДЕ за повеќе колумни од авторот


Статијата е прочитана 3470 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6F74EC3E7...D25E154963
Без Ботев няма България
23-11-2012, 05:24 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-11-2012, 05:24 AM