Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонското знаме ќе се вее највисоко на Балканот

Јарбол висок колку зграда од 20 ката наскоро ќе никне на граничниот премин Деве Баир, а на него гордо ќе се вее македонското знаме.

Новиот јарбол на Деве Баир, на кој ќе се вее македонското знаме ќе биде највисок на Балканот.

60-метарската челична конструкција ќе се монтира на мала височинка, па ако Бугарите сакаат нивното знаме да се вее од повисоко, ќе мора да стават јарбол од 75 метри пишува денешен Вест.

Новиот јарбол е донација од фирма која ги има конструирано сите јарболи низ државата и работи на повеќе од проектите од „Скопје 2014“. Владата на 60 метарскиот држач на знамето нема потрошено ништо, велат извори од Владата за Вест.

Бидејќи станува збор за висока и тешка челична конструкција која ќе мора да се постави на цврста основа, од фирмата која го подарува јарболот изјавиле дека стравуваат како тој ќе остане исправен.

На граничниот премин Деве Баир, каде се води битка за висината на јарболите сега стојат два јарбола. Македонскиот со висина од 30 метри и бугарскиот кој е неодамна поставен, а е висок 45 метри.

http://www.sitel.com.mk/makedonskoto-zna...a-balkanot
Без Ботев няма България
22-11-2012, 06:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-11-2012, 06:18 PM