Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(20-11-2012, 05:41 PM)Топорчо Wrote: Бугарските навивачи го „украдоа“ црешовото топче! (ФОТО)

топче! (ФОТО)

Бугарскиот гигант Левски викендов гостуваше во Разград кај актуелниот шампион Лудогорец во дербито на бугарското првенство, а таму левскарите ги дочека фан-клуб од тој дел на источна Бугарија со црешово топче. Топчето требало да пука за победа на Левски, но бугарскиот гигант загуби на дербито со 1-2.

Приврзаниците на „сините“ од Разград го дочекаа својот миленик со симболот на македонската револуционерна борба, што и не е неочекувано од бугарска страна, со оглед дека Бугарија не го признава македонскиот јазик и постоењето на македонска нација, а повеќето револуционери од пред и по Илинденското востание ги смета за Бугари.

Црешовото топче е легендарен симбол на македонскиот отпор и решителноста на слабо вооружените востаници во Илинденското востание да се спротивстават на далеку помоќниот непријател заради слобода на Македонија.

http://www.mkd.mk/76521/sport/bugarskite...oto-topce/

Тия неможе да са толкова прости

ТОПЧЕТО ПУКНА-
ЕВРОПА СТРЕСНА

Какво е ново,
ново станало,
ново станало
в каменна Клисура?

Пустите клисурци
станали московци,
а панагюрци –
донски казаци!

Войвода им беше
Георги Бенковски,
развява байрак
Райна девойка.

Топове им бяха
черешово дърво,
гюллета им бяха
кантар топузи.

Топчето пукна,
Европа стресна,
Русия скокна
Клисура да брани.

ТОПЧИЊАТА ПУКНАА -
ЕВРОПА СЕ ВЧУДОВИДЕ

Што е ново,
ново станало,
ново станало
во камена Клисура?

Пусти клисурци
станале московци,
а панагюрци -
Донски казаци!

Војвода им беше
Георги Бенковски,
вее бајрак
Рајна девојка.

Топови им беа
црешово дрво,
гјулета им беа
кантар топузи.

Топчињата пукнаа,
Европа се вчудовиде,
Русија скока
Клисура да брани.

Едно напомняне за текста /П.Р.Славейков/ на песента плюс произволен – google превод, с по-патетично от оригинала заглавие...
Как ли е по-правилно – црешово дрво или цреша дрво...?
Като че ли само за черешовото топче не бяхме се сетили; какво ли пък може да е мястото му в македоно-българските отношения...?

21-11-2012, 11:39 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 21-11-2012, 11:39 PM