Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

И Романија против членството на Македонија во ЕУ

Романија е новиот сојузник на Грција и Бугарија, кој ќе се спротивстави на влезот на Македонија во Европската унија. Бугарските медиуми известија дека министрите за надворешни работи на земјите кои ја формираат оваа нова тројка" пред неколку дена се состанале во Софија за да подготват заедничка стратегија, да ги испеглаат разликите и да ги усогласат позициите во однос на земјите од Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија. Кури де Балкан" известува дека и покрај позитивниот извештај на Европската комисија за Македонија, на земјата можеби ќе треба да почека за започнувањето на преговорите за пристапување кон Европската унија.

- Грција, која традиционално ја блокира Македонија, може и да е во незавидна позиција поради кризата, но заедно со Бугарија и Романија Атина формира тројкаа, која може да го забави европските амбиции на Македонија. 20 години несогласувања за името со Грција, долгогодишни спорови со Бугарија за историското минато и ништо конкретно со Романија - така накратко може да се опишат односите на Македонија со трите соседни земји, пишува весникот.

Познатиот грчки став во последно време се повеќе го промовира и нашиот источен сосед. Со бугарскиот официјален став дека Македонија не е подготвена за почеток на преговорите", беше запознаен и европскиот комесар за проширување Штефан Филе при неговата посета на Софија на почетокот на месецов. Нејасни се причините за ваквата позиција на Букурешт, којшто секогаш бил поддржувач на македонските евроинтеграции.

http://vecer.com.mk/?ItemID=D6E5B1F04B6F...763B9F4E58
Без Ботев няма България
19-11-2012, 05:51 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-11-2012, 05:51 AM