Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија договори 20% поевтин гас и потпиша за "Јужен тек"

Цената на природниот гас за Бугарија ќе се намали над 20% од 1-ви јануари 2013 година. Ова вчера го соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов, откако Бугарија и Русија го потпишаа новиот договор за испорака на природен гас помеѓу Булгаргазз и Газпромм. Договорот е склучен на десет години, а испораката на гас ќе се спроведуваат без посредници. По 6 години Бугарија ќе има право да ја намали договорената количина гас доколку е потребно, а како што појасни министерот за економија Делјан Добрев, тогаш ќе можат да договорат и нови цени за рускиот гас во Бугарија.
- Сите процедури и договорите за Јужен текк се потпишани. На 7-ми декември во Анапа свечено ќе почне изградбата на морската дел на гасоводот, а во 2015 година ќе пристигне гасот во Бугарија - истакна Алексеј Милер, извршен директор на руски Газпром".

Моќноста на гасоводот е 63 милијарди кубни метри гас, а неговата должина на бугарска територија е околу 540 километри со три компресори станици. Влезната точка е јужно од Варна.
- Откако ќе стигне рускиот гас во Бугарија повеќе нема да бидеме зависни од други земји - нагласи Добрев.

http://vecer.com.mk/?ItemID=ACDF062851CC...99E767DE88
Без Ботев няма България
16-11-2012, 06:11 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-11-2012, 06:11 PM