Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЕВРОПРАТЕНИКОТ КИРИЛОВ ВО БРИСЕЛ ПРАВИ ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА НИКОЛА ВАПЦАРОВ


Скандалозно: го стрелаа во софиска касарна, а сега е бугарски поет


Бугарскиот политичар Евгени Кирилов кој е познат по изразените антимакедонски ставови денеска ќе го претстави Никола Јонков Вапцаров како бугарски поет во Европскиот парламент каде ќе се читаат негови песни


Бугарскиот европратеник Евгени Кирилов денеска во Европскиот парламент во Брисел организира конференција по повод 70 години од убиството на македонскиот поет Никола Јонков Вапцаров. Скандалозно е тоа што Вапцаров ќе го претстават како бугарски поет, иако познато е дека поетот беше стрелан во софиска касарна за време на Втората светска војна, и дека себе се нарекувал Македонец.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, со помош на групата на Социјал-демократската партија во ЕП, пратеникот Кирилов ја организира оваа конференција со наслов "Што ќе ни дадеш историјо од твоите пожолтени страници", при што ќе бидат читани поемите на Вапцаров.

Покрај Кирилов, на оваа конференција е најавено учество и на друго европратеници и бугарски дипломати, историчари и поети, како и на Никола Вапцаров, внук на поетот, при што шпанскиот писател Мануел Муњоз Идалго ќе говори за посланијата на поетот.

Евгени Кирилов е познат како бугарски политичар со изразени антимакедонски ставови, чија помошничка во Европарламентот беше и познатата Спаска Митрова, која беше судена за граѓански спор со својот поранешен сопруг во Македонија. Провокациите на антимакедонски теми од Кирилов се бројни во ЕП и последнава со држење на конференција за македонскиот поет се третира како таква, па македонски дипломати и пријатели на Македонија од европскиот законодавен дом и воопшто од земјите-членки на ЕУ, се очекува истата да ја избегнат.

Сподели
Статијата е прочитана 12525 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?
Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:

Коментар:

*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator


зоран и., 15.11.2012 10:17:42
Оние што заминуваат по странство со булгарски пасоши ќе бидат исти булгари како и оној што го носи името на Никола Вапцаров. Зашто по европските земји се евидентираат како булгари.
15.11.2012 10:17 | (9) | Like
A i covekov si lici na cist Makedonec, 15.11.2012 10:08:33
Dali moze da si zamislete kakva ke bese bugarskata istorija ako ne bea Makedoncite i Makedonija, ... Od kade i sto ke kradea togas ? Abre tatari abre Mongolci ... "nestastnici goljami"
15.11.2012 10:08 | (4) | Like
Игор, 15.11.2012 08:26:00
А внукот кој го носи името на поетот што ќе оди таму, не знае нешто подобро да каже пред паралементот во ЕУ?
15.11.2012 08:26 | (6) | Like
nigo, 15.11.2012 06:18:51
Bugarite sa mnogo lochi.
15.11.2012 06:18 | (1) | Like
sonce, 15.11.2012 02:31:08
Barame od premierot vednas da reagira ,dosta je dosta je trpejna i stradajana od ovie gnasnirasi.Nekoj mora da zastani cvrsto i da se sprotistavi a i toa bi bilo dobro i makedonskiot narod da izleze na plostadot i da protestiraat protiv ovie gubrina.Veruvajtemi ili ne mi ide dase rasprsnam od maka kako ova je mozno kako?Narode makedonski kade ste netreba samo premijerot tuku site nije.
15.11.2012 02:31 | (5) | Like
tom bomb, 15.11.2012 01:59:02
Ako im e tolku merak , eka se raduvaat.Nie si ja znaeme nasata vistina.
15.11.2012 01:59 | (1) | Like
od citatel na vecerUSA Ilija, 15.11.2012 01:37:01
Vesta ja procitav i sam se prasuvam ;Dali Makedomskata vlada ce isprati protesna nota do evropskata unija i site Evropski pratenici so prevod i kopija od referatot na Vapcarov ? Znaeme sto se slucuva i da premolcime toa isto e kako da se slozuvame so nivnite zlonamerni glupi bugarski idei.....
15.11.2012 01:37 | (3) | Like
Македонец, 15.11.2012 00:12:37
Македонската влада треба веднаш да реагира. До кога ќе дозволуваме бугарите (татарите) да ни ја крадат и фалсификуваат историјата? До кога крадливото бугарско племе ќе ги претставува Македонците како Бугари? Се додека молчиме, ЕУ ќе продолжи да ги толерира бугарскиот и грчкиот фашизам иако и таа ЕУ знае и гледа врз Македонците во Пирин и Егеј секојдневно се спроведуваат бугарски и грчки уцени, закани и насилна асимилација. ДОСТА МОЛЧЕШЕ МАКЕДОНИЈО. СЕ ДОДЕКА МОЛЧИШ ТАКА ЌЕ НИ ПРАВАТ!
15.11.2012 00:12 | (16) | Like
nevreme, 14.11.2012 23:28:02
Pa shto e tuka shokantno? Tatarite od sekogash kradele. Nivno e samo mongolskata istorija od koja begaat kako od cuma. Tie shto go otepale Vapcarov bile samo nacisticki tatari, denes se demokratso evropski nastroeni tatari.
14.11.2012 23:28 | (17) | Like

http://vecer.com.mk/?ItemID=8D8C2C82B3F8...BB3420F251
Без Ботев няма България
15-11-2012, 05:50 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-11-2012, 05:50 PM