Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски европратеник Никола Вапцаров во Брисел го престави како „бугарски поет”

Бугарскиот европратеник Евгени Кирилов утре во Европскиот парламент во Брисел организира конференција по повод 70 години од убиството на македонскиот поет Никола Јонков Вапцаров.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, со помош на групата на Социјал-демократската партија во ЕП, пратеникот Кирилов ја организира оваа конференција со наслов „Што ќе ни дадеш историја од твоите пожолтени страници”, при што ќе бидат читани поемите на Вапцаров (преставен како бугарски поет).

Покрај споменатиот европратеник Кирилов, на оваа конференција е најавено учество и на друго европратеници и бугарски дипломати, историчари и поети, како и на Никола Вапцаров, внук на поетот, при што шпанскиот писател Мануел Муњоз Идалго ќе говори за посланијата на поетот.

Евгени Кирилов е познат како бугарски политичар со изразени антимакедонски ставови, чија помошничка во Европарламентот беше и познатата македонска „Бугарка” Спаска Митрова, која беше судена за граѓански спор со својот поранешен сопруг во Македонија. Провокациите на антимакедонски теми од Кирилов се бројни во ЕП и последнава со држење на конференција за македонскито поет се третира како таква, па македонски дипломати и пријатели на Македонија од европскио законодавен дом и воопшто од земјите-членки на ЕУ, се очекува истата да ја избегнат.

http://www.sitel.com.mk/bugarski-evropra...arski-poet
Без Ботев няма България
14-11-2012, 06:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-11-2012, 06:51 PM