Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија си наштетува со критиките кон Македонија

Македонскиот народ ни е најблизок од сите соседни народи и затоа не смееме да дозволиме популистичките влади да нѐ разделуваат, изјавил европратеникот Кристијан Вигенин од бугарската социјалистичка партија, која е опозиција во земјатаСпоред него, критиките што бугарскиот државен врв ги упатува кон нашата земја го нарушуваат угледот на Бугарија не само кај Македонците туку и кај европските партнери.

- Треба да се прави разлика меѓу Владата и народот. Како што не може да се идентификува бугарскиот народ со Бојко Борисов, не може ниту македонскиот со Никола Груевски - истакнал Вигенин по својата дводневна посета на Македонија.

Тој додал и дека реакцијата на политиката на македонската влада е задоцнета. За можната бугарска блокада во ЕУ, пак, вели дека е најнегативното можно сценарио.

- Перспективата Грција да дозволи да почнат преговорите со Македонија, а Бугарија да го блокира тоа ќе има тешки последици врз угледот на нашата земја. Крајната позиција на претседателот Росен Плевленлиев ја оценуваме како предизборен потег, за да се привлечат националистичките гласачи - нагласил Вигенин.

Пред неколку месеци истиот европратеник на својот фејсбук-профил упати невкусна шега на сметка на Македонија, пишувајќи: „Научници од Скопје утврдиле дека Бетмен е Македонец, ќе му градат споменик во Прилеп“.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22728
Без Ботев няма България
13-11-2012, 05:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 13-11-2012, 05:51 PM