Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција и Бугарија потпишаа проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Аврамопулос, заедно со неговиот бугарски колега, Никола Младенов и шефот на романската дипломатија, Титус Корљецан, ставија потпис на заедничка декларација со која се обврзаа за евроинтеграција на целиот Западен Балкан.

Декларација ја потпишаа во Софија, каде се одржуваше нивниот осми трилатерален состанок.

„Ги поддржуваме амбициите за членство во ЕУ на сите држави од регионот врз основа на континуиран, доследен и постојан напредок во економските и политичките реформи и во исполнувањето на неопходните услови и барања. Во овој контекст, ние ќе ги споделиме нашите искуства во областа на европската и интеграцијата во НАТО со цел да им помогнеме на кандидатите, потенцијалните кандидати и земјите аспиранти да напредуваат на патот кон НАТО и/или ЕУ“, стои меѓу другото во декларацијата.

Според тројцата министри, „сегашните тешкотии со кои се соочува ЕУ не треба да ја ослабат динамиката на процесот на проширување“.

„Напротив, промовирањето на европската интеграција на Западен Балкан може и треба, навистина, да стане дел од решението на кризата“, истакнуваат шефовите на дипломатиите на Грција, Бугарија и Романија.
#

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...4A597621F2
Без Ботев няма България
13-11-2012, 05:48 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 13-11-2012, 05:48 PM