Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Птријархот Максим на тестаментот немал речиси ништо оставено

Во Софија беше отворен тестаментот на поглаварот на Бугарската паравославна црква, Максим кој почина на 6-ти ноември, на возраст 98 години.

Патријархот немал лична сметка во банка, немал автомобил, стан, куќа, ниту пак земја. Во неговата оставштина не се пронајдени пари, но затоа се покажало дека месечната плата од 680 лева, речиси целосно, со децении ја уплаќал на сметката на дом за хендикепирани деца во Софија, без никој да знае за тоа.

Во оставштината имало само еден стар рачен часовник и машина за пишување која патријархот ја купил од некој адвокат во далечната 1968 година.

Скромната храна му ја подготвувала една иста домаќинка, а на располагање имал службен мерцедес стар 21 година.

http://www.sitel.com.mk/ptrijarhot-maksi...o-ostaveno
Без Ботев няма България
12-11-2012, 07:32 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-11-2012, 07:32 PM