Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Вигенин: Блокадата од Софија е најнегативно сценарио
Бугарскиот европратеник и меѓународен секретар на Бугарската социјалистичка партија Кристијан Вигенин за бугарската агенција БТА изјавил дека реакциите на официјална Софија во однос на Македонија демонстрирани во последните недели се задоцнети и ја претставуваат Бугарија во негативна светлина не само кај нашиот западен сосед, туку и во очите на европските партнери


- Перспективата Грција да дозволи да почне преговарачкиот процес за членство на Македонија во ЕУ, а Бугарија да го блокира, е најнегативното можно сценарио кое би имало тешки последици врз имиџот на бугарската држава - вели Вигенин.

Бугарската влада, изјавил Вигенин во пракса бега од прокламираната цел за активна политика во регионот на Западен Балкан и повеќе од три години не презема никакви суштествени чекори во врска со проблематичните прашања во односите со Македонија. Изјавите на претседателот Плевнелиев, Вигенин ги оценува повеќе како предизборна реторика чија цел е да го привлече националистичкиот дел од електоратот, а не како позиција на државник загрижен за трајно подобрување на односите меѓу Бугарија и Македонија.

- Размената на отворени писма не е конструктивно однесување, туку шоу за публиката, смета Кристијан Вигенин.

Предлага да биде формирана бугарско-македонско политичко-експертска група која ќе ги лоцира проблематичните прашања и чекорите за нивно надминување.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...tant=10563
Без Ботев няма България
12-11-2012, 06:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-11-2012, 06:18 PM