Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Младенов: Бугарија нема проблем со Македонија

Бугарија нема проблем со Македонија, туку со националистичките изјави на некои тамошни политичари, изјави шефот на бугарската дипломатија Никола Младенов на денешната заедничка прес-конференција во Софија со неговите колеги од Грција и од Романија, Димитрис Аврамополус и Титус Корљецан.

- Нашата желба е да се вратиме на принципите кои во 1999 година беа потврдени од тогашните премиери на Бугарија и на Македонија, а со кои се затвораат во голем степен сите можни билатерални прашања меѓу двете земји, рече Младенов.

Треба да ги земеме тие принципи, додаде Младенов, и уште еднаш да ги потврдиме денес, но овојпат и со дела.

Изрази увереност дека со нормален билатерален дијалог ако, како што посочи, таква желба има и во Скопје, ќе биде најдена согласност за формата под која треба тоа да се случи.

- Така ќе стане реално и на политичко ниво да се изрази тоа што секојдневно го гледаме меѓу граѓаните на двте земји - постојани, добри човечки контакти, трговија, туризам, семејни врски. Имаме време да го израмниме тој пат, а од бугарска страна има целосна подговеност да бидеме максимално конструктивни во тој дијалог, изјави Николај Младенов.

http://www.sitel.com.mk/mladenov-bugarij...makedonija
Без Ботев няма България
12-11-2012, 06:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-11-2012, 06:17 PM