Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија - ладен туш врз затоплените односи меѓу Скопје и Атина

Од перспектива на Европската комисија, постои потреба да се укине грчкото вето за Македонија да почне преговори со ЕУ, и да ја постави државата на постабилна патека во околности на растечки етнички тензии во поранешната југословенска република, коментира Еурактив


Скопје направи ветувачко отворање кон Грција со позитивната реакција на предлогот кој има за цел решавање на долгогодишниот спор околу името меѓу двете земји, пишува независниот специјализиран портал за ЕУ - Еурактив, коментирајќи ја македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање.
- Во еден необичен потег, писмото беше објавено и ја поздрави грчката намера да прашањето да се помести решително напред", како одраз на потенцијално позитивниот курс. Попоски инсистира на тоа дека грчкиот предлог за двете земји да потпишат меморандум како основа за деблокирање на прашањето за името е одговор на иницијативите од Македонија, земја-кандидат за членство во ЕУ. Грција веќе долго време се противи на неодредена употреба на Македонија", бидејќи еден нејзин дел го носи истото име, пишува Еурактив.

Во текстот се потсетува дека комесарот за проширување Штефан Филе во последно време ги притисна двете страни да ги решат разликите и коментираат дека од перспектива на Европската комисија, постои потреба да се укине грчкото вето за Македонија да почне преговори со ЕУ, и да ја постави државата на постабилна патека во околности на растечки етнички тензии во поранешната југословенска република. Еурактив пишува дека без грчкото вето Македонија, барем теоретски, можеше да ги заврши преговорите, посочувајќи ја како пример Хрватска која ги почна преговорите за пристапување во 2005 година, ги заврши во 2011 година и на 1 јули 2013 година ќе стане членка на ЕУ.

Понатаму, во статијата пишува дека Грција планира амбициозно претседателство со ЕУ и дека грчкото политичко размислување во последно време еволуира. Се посочува компромис кој ќе содржи географска одредница" и Северна Македонија" или Горна Македонија" како можни прифатливи решенија.
- Земјата има амбициозни планови за Западен Балкан за време на нејзиното претседавање со ЕУ во првата половина од 2014 година. Врз основа на ова, Комисијата има план според кој Скопје може да започне преговори за членство и пред да се реши спорот за името со Грција. Во својата неодамна објавена стратегијата за проширување 2012, таа повикува на изнаоѓање решение за спорот со името во раната фаза од пристапните преговори", се вели во текстот.

На крај европскиот сајт коментира дека сенка врз ветувачката дипломатска комуникација можат да фрлат изјавите на бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, кој на Филе минатата недела му рече дека Македонија не е подготвена да ги почне преговорите. Повикувајќи се на свои извори, Еурактив пишува дека функционери од ЕК се обидуваат да дознаат колку е сериозна заканата за вето од Бугарија и коментира дека во земјата каде следното лето ќе има парламентарни избори, цврстиот став" во врска со Скопје има поддршка од мнозинството Бугари.

(В.С.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=367CC1E813B9...C0DCED4F63

demol, 09.11.2012 11:30:24
od sekogas bile na drugata (losa) strana, ne rekle bugarintatarin
09.11.2012 11:30 | (2) | Like
mkd, 09.11.2012 09:59:20
Ova veke e jasen signal deka vo EU nesto ne stima i deka treba da postoi instrument da se trgnat ovie nebulozi. Najverojatno ke im treba neke telo za medijatorstvo koe ke gi izema bilateralnite raboti od celiot proces.Nie treba da im ukazeme zosto na dolg rok ja nosat unijata vo propast.
09.11.2012 09:59 | (3) | Like
зоре танески - скопје(zorgamkd@gmail.com), 09.11.2012 08:41:07
Бугарите се бугари и не можат да бидат ништо повеќе и ништо помалку од тоа.Тие и овој пат одраборуваат за некои други држави и интереси и така на тој начин наводно ги штитат и своите интереси.Но опасноста не доаѓа од нив,освен само ако и зад оваа нивна иницијатива не стојат влијателните држави од ЕУ.Но проблемот е во самите нас македонци.Меѓу нас и ма многу предавници и давајгазовци кои за грст пари спремни се да го продадат и нашиот идентитет и на тој начин да бидат оквалификувани како ГОЛЕМИ ДЕМОКРАТИ од страна на ЕУ и САД.Примери има многу.Само неколку да набројам-Љубчо Георгиевски,Тито Петковски,Денко Малески,Лјубомир Фрчковски се капитални примероци од тој вид.
09.11.2012 08:41 | (11) | Like
Niki, 09.11.2012 08:22:27
СЕ што нема да не уништи ќе не направи посилни. Посилна Македонија
09.11.2012 08:22 | (6) | Like
od vnukot na Delcev-SAD, 09.11.2012 04:05:41
Bugarska rabota-videla zabata kako konjo go potkovuvaat i taa krenala noga demek da ja potkovat-nebarem i tie se nekoj faktor vo EU-da ne zaboravile slucajno deka vo Brisel seuste se kaat za nivniot izbrzan priem.Ne se tie problemot od koj treba Makedonija da se plasi za priemot vo NATO i EU-oti dovolno im e nekoj od vodacite na EU samo prstot da im go potkrene.
09.11.2012 04:05 | (6) | Like
kris, 09.11.2012 02:56:30
znaci malcinskite prasanja za makedoncite kaj site sosedi mora da se pokrenat sega I vednas, za da nemaat nikakva korist od blokiranja I veta! vaka se nadevaat da gi zatvorat malcinstvata so unistuvanje na Makedonija, toa mora pre emptive da im se odzemi na diplomatski nacin!
09.11.2012 02:56 | (3) | Like
Димтиар, 09.11.2012 02:40:54
Не ми се верува...Бугариве се пазарат со Европа на наша сметка.
09.11.2012 02:40 | (2) | Like
A.Lazarov@seznam.cz, 09.11.2012 00:27:41
I pokraj toa što dosega se dadeni nebroeni izjavi na tema Makedonija i nejzinata integracija vo EU i NATO od strana na rakovodstvata na sosednite državi vo globala se toa se izjavi ispolneti so licemerie.Južnite sosedi nametnaa spor koj e apsurden a od druga strana izjavi na sekoj čekor deka se za stabilnost itn.ama da priznaat Makedonsko malcinstvo nikako,duri se identifikuvaat kako Makedonci,pogolemo licemerie zdravje,sosedite od istok se prikazna za sebe priznavaat država ama bez narod,demek sme neosoznaeni Bugari,ajde ti se molam. Člnstvoto vo EU go dodija kako podarok i ie sega ke davaat otceni koj e spremen za pregovori.Davam podrška na Vladata na R.Makedonija vo vodenjeto politika so sosedite.
09.11.2012 00:27 | (12) | Like
kris, 08.11.2012 23:28:50
ocigleden e zagivorot da se drzi Makedonija nadvor od eu I nato, zasto se plasat deka ke go otvorime prasanjeto za makedonskite malcinstva! ako ne e grcija vo sostojba veto stava bugarija, ako ne moze bugarija etnicki vojni pocnuvaat albancite, utn.itn. za zal tie sto bi trebalo da se zavzemat za pravata na site malcinstva vklucitelno I makedonskite, pred se mislam na washington I brisel, tie se missing in action po toa prasanje, zamislete Eshton stavi grk vo eu po tie prasanja, a Obama igra kosarka so grckoto lobi, nema nadez za odnadvor, samo sami kolku mozeme, tolku ke ostane!
08.11.2012 23:28 | (17) | Like
диме, 08.11.2012 23:22:56
Источните комшии чувствувајки дека се дојдени нивните пет минути,мислат дека сега е моментот да ни покажат дека можат да го употребат фамозното вето! Можат, но тоа нималку нема да го промени исходот на резултатот од „трето полувреме“. Ниту ке има влијание на настаните од минатото.
08.11.2012 23:22 | (15) | Like
nevreme, 08.11.2012 23:16:41
Tatariteigraat ista politika kako albancite: prijatelski nastroeni shto poveke mozat da grabnat od Makedonija na sekoe nivo.
08.11.2012 23:16 | (19) | Like
Без Ботев няма България
09-11-2012, 02:36 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-11-2012, 02:36 PM