Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Страница на Фејсбук ја срамоти бугарската полиција

Бугарска Фејсбук страница наменета за постирање на фотографии со кои се срамоти државната полиција, разгори мноштво контроверзи откако државни службенци за еден од поставувачите на оваа страница рекоа дека е „селски идиот“.

Насловена како „Фотографирај полициски службеник“, оваа страница е преполна со фотографии на полицајци кои спијат во нивните возила, пијат пиво додека се во униформа, или пак полициски возила паркирани на паркинг места резервирани за лица со хендикеп.

Бојан Максимов, еден од креаторите на оваа страица, беше наречен „селски идиот кој нема што друго да прави“ од Калинка Пенчева, портпаролка на министерот за внатрешни работи во приморскиот град Варна, откако тој постирал фотографија на нивен локален полицаец кој преку ден спие во автомобилот. Подоцна портпаролката беше казнета, но Максимов тврди дека оттогаш е прогонуван од полицијата, и и се закани на портпаролката со правна мерка. „Роден сум во Варна и чиста навреда е таа да ме нарече идиот“, рече тој во изјава за весник, и наведе дека ќе бара отштета во висина од 8.000 фунти.

Бурата во јавноста околу фотографијата на заспаниот полицаец, на Фејсбук страната предизвика постирање на десетици други навредливи фотографии на полицајци, на кои се гледа како пијани полицајци играат на тротоар, а на друга се гледа како полициски автомобил е врзан со блокатор за тркала. Истовремено, бројот на посетители кои се пријавиле како фанови на оваа страница надмина 11.000.

Навредливите фотографии уште повеќе го урнаа угледот на бугарската полиција. Оваа власт во балканската земја е цел на постојани обвинувања за корупција и злоупотреба на власта, и покрај обидите на различни влади да го подобрат квалитетот на службените лица и на нивна обука.

http://www.sitel.com.mk/stranica-na-fejs...a-policija
Без Ботев няма България
08-11-2012, 10:16 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-11-2012, 10:16 PM