Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонски студенти во Бугарија преку бесплатен весник шират шоивинизам и етничка нетрпеливост

Македонски студенти во Бугарија преку бесплатен весник шират шоивинизам и етничка нетрпеливост. Во неколку броја од весникот Охридска Бугарија заговараат промена на границите на Балканот и федерација на Македонија со Бугарија.

“Бугарија и Македонија, треба да се обединат”, “Дочек на бугарската војска во Македонија”, “Бугарскиот дух на Охрид”. Ова се само дел од насловите во трите броја на онлајн весникот. Преку контроверзните содржини, се повикува на бугарско национално единство во Македонија. Бугарската заедница негира било каква инволвираност во случајот.

Според Панков, бугарската заедница во Македонија останува на своите основи барања. Да влезат во уставот, бугарскиот јазик да стане службен и да се обноват бугарските образовни и културни институции во Македонија.

Авторите на весникот одат дотаму што дури ја пресметале површината на федерацијата и бројот на жителите. Обединетата држава според нив би требало да има безмалку 10 милиони жители а после Романија би била втората најголема земја на Балканот.

Антонио Крстевски

http://www.sitel.com.mk/makedonski-stude...trpelivost
Без Ботев няма България
08-11-2012, 10:15 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-11-2012, 10:15 PM