Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МПЦ очекува соработка со новиот патријарх на БПЦ

Архиепископот Стефан и Митрополитот Петар ќе ја претсавуваат Македонската православна црква на утрешниот погреб на бугарскиот патријарх Максим, во Софија.

Од останатите поглавари присуство најавиле Вселенскиот Патријарх, Вартоломеј, кој ќе го отслужи опелотот, како и Грчкиот и Албанскиот Архиепископ, Јероним и Анастасиј.

Присуството на македонската црковна делегација е резултат на коректниот однос што Бугарската црква го има кон МПЦ.

Патријархот Максим, а пред се дел од Архиереите кои сега се најсериозни претенденти за негов наследник, секогаш имале коректен однос кон македонското црковно прашање.

Бугарската црква е една од оние кои нема проблем со термионот Македонска, но сепак се противи на континуитетот на МПЦ со Охридската Архиепископија, бидејќи Бугарија историски ја смета за своја црква.

Сепак тој момент, за бугарските владици не е причина да се согласат на признавање на МПЦ како Автокефална црква.

Таков став, без претендирање да се меша во решавањето на македонско-српскиот црковен спор имаат и бугарските владици кои сега се меѓу најсериозните за нов Патријарх.

Меѓу нив е и Митрополитот од Варна, Кирил, еден од највлијателните, а според верските аналитичари најверојатно и иден бугарски патријарх. Тој во 2007-мата, на верскаат конференција во Охрид, побара брзо решавање на македонското црковно прашање.

Втор на листата сериозен кандидат за нов бугарски Патријарх е русенскиот митрополит Неофит, кој има блиски пријателски врски со македонските владици.

Марјан Николовски

http://www.sitel.com.mk/mpc-ochekuva-sor...h-na-bpc-0
Без Ботев няма България
08-11-2012, 06:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-11-2012, 06:44 PM