Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„Дојче Веле“: Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија

Германското радио „Дојче Веле“ во денешната анализа објави дека Бугарија има големи шанси да ги уценува Македонија и Србија за влез во Европската за решавање на билатерални држави. Србија има забелешки на бугарската потпретседателка Маргарита Попова, која во една нејзина изјава рече дека Србија нема да стане член во ЕУ додека не го реши прашањето со бугарското малцинство.

Софија има отворени билатерални спорови и со Македонија, околу јазикот, историјата и културата кои е тешко да се дефинираат правно.

Според некои експерти овие прашања треба да се решат на начинот на кој тоа го направија Словенија и Хрватска во врска со граничниот спор.

Неодамна, бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов рече дека „Бугарија треба да ги дефинира своите насоки околу интеграцијиите во Европската фамилија на соседните земји“, притоа не сакајќи да изнесе повеќе детали на што поточно мисли.


http://mkdnews.com/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1...1%98%D0%B0
Без Ботев няма България
07-11-2012, 08:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 07-11-2012, 08:17 PM