Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Европски дипломати: Намерата на Софија е да го оттргне фокусот од своите проблеми

Според високи претставници на Европската унија кои инсистираат на анонимност, минатонеделните закани за вето на Македонија од Бугарија, кои ги упатија бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и министерот за надворешни работи Николај Младенов се потврда на шпекулациите дека е можна блокада за добивање датум за преговори на декемврискиот Самит на Европската унија, овојпат од нашиот источен сосед, пренесува МИА. Високите претставници на Унијата за МИА потврдуваат дека самиот комесар за проширување Штефан Филе бил изненаден од она што го слушнал од бугарските власти и најавата за вето.
- Сите сме изненадени од тоа што највисоките претставници на бугарската власт официјално излегоа со ставот дека Македонија се уште не е подготвена за почеток на преговорите за влез во ЕУ. Тоа недвосмислено значи дека Бугарија става вето на пристапните преговори на својот сосед, коментираат високите претставници на ЕУ за МИА.

Според нив, барањето за заедничко славење на некои историски датуми и личности не е вистинската причина за најавата за бугарска блокада. Има две причини зошто сега Бугарија е погласна од Грција во ветото на Република Македонија. Првата е да се дефокусира вниманието на останатите земји-членки на Унијата од Бугарија и проблемите во оваа земја, а во врска со непочитувањето на законите, заради што земјата е се уште под мониторинг на Комисијата и трпи огромни критики. Втората причина поради која Бугарите се закануваат со блокада се изборите во оваа земја што треба да се одржат идната година. Актуелната власт предводена од премиерот Бојко Борисов, според изворите, има пад на популарноста и играњето на патриотската карта е единствена можност за враќање во живот".

http://vecer.com.mk/?ItemID=451CB23A3032...535FA9A8EC
Без Ботев няма България
06-11-2012, 09:36 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-11-2012, 09:36 PM