Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Карфур трговија по грчко-бугарски модел

Првите денови по отворањето на "Карфур" во трговскиот центар "Скопје сити мол", супермаркетот продаваше производи со пониски цени отколку во другите познати маркети, дури и под набавната цена на производите од македонско потекло. Ова создаде забуна кај дел од купувачите дека другите продаваат прескапо, а Карфур" по реални цени, но не било така.
Прво реагираа производителите кои со ваквиот начин на продажба ги доведуваат во прашање своите односи со другите трговски системи како Тинекс, Веро или Скопски пазар, за што Вечер веќе пишуваше. Не помина многу време, а "тајните" на нелојално прениските цени под набавна вредност полека се откриваат.

Имено, наши читатели ни дадоа на увид парагон-блокови што наместо фискални сметки биле издавани на касата од Карфур" во "Скопје сити мол". Ова е надвор од законската даночна постапка, а купувачите веќе поднеле и пријави до Управата за јавни приходи.
Од УЈП велат дека само под одредени услови што се утврдени со закон може да се издава парагон-блок како доказ за платен производи или услуга. Во тој случај парагон-блокот мора да биде заверен со печат од УЈП.

Вчера побаравме одговор од надлежните во Карфур". Се обидовме преку и-меил, но и телефонски да контактираме со Вања Војнова, личен асистент на извршниот директор на Карфур" во Софија, која ни беше посочена како одговорна за давање изјави за јавност. Но, до затворањето на весникот, од Војнова не добивме одговор.

http://vecer.com.mk/?ItemID=4B84CE82FC28...6B2CA8C0AF

Мене, 06.11.2012 11:47:36
Па што очекувавте од Бугари, синоним за корупција, шверц и мафија.
06.11.2012 11:47 | (6) | Like

Егати обвинението.Лошите Бугари им продавали евтино на добрите македонци.
Без Ботев няма България
06-11-2012, 09:34 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-11-2012, 09:34 PM