Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите бараат нови учебници по историја

Од Бугарија пристигнуваат нови предлози и закани за подобрување на меѓусебните односи со Македонија. Николај Младенов, шефот на бугарската дипломатија, предлага ревидирање на учебниците по историја, а дежурниот антимакедонист Божидар Димитров пушта нова приказна во оптек – ако Македонија влезе во ЕУ ќе бара автономија на Благоевград!!!

-Убеден сум дека иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, изјави бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, во интервју за софиско Дарик радио.

Коментирајќи ги односите меѓу Македонија и Бугарија, Младенов вели дека очекува резултати од македонска страна откако со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, веќе разговарале за начините да се унапредат билатералните односи:

-Се сретнав со министерот Попоски во Њујорк, имавме долг разговор, значи нема потреба понатаму да дебатираме. Ни требаат резултати сега. Македонија смета на поддршката на Бугарија за приклучување во ЕУ. Оваа поддршка, исто така, зависи од извештајот на Европската комисија за Македонија, по кој ќе се одлучува за месец и половина. Кристално јасно е дека е невозможно да успеат за месец и пол од нивните учебници да ги исфрлат содржините според кои Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, со што била поделена нивната земја и народ, вели Младенов за Дарик радио.

На ова се надоврза Божидар Димитров.

-Ако Македонија влезе во Европската Унија, тоа значи дека ЕУ ќе се согласи со фалсификатите на историјата и злосторствата што продолжуваат да се прават врз Бугарите во таа земја. Тогаш Македонија можеби ќе посака да дадеме автономија на Благоевград, да се согласат дека нашите херои се нивни и тогаш војната ќе се пресели во Бугарија. Ако Македонија еден ден е членка на ЕУ, Македонците ќе имаат претензии кон нас, какви што постојано се слушаат и ќе бидеме принудени да ги исполнуваме, вели бугарскиот професор Димитров за агенцијата БНТ.

-Дваесет и две години чекавме малото девојче да порасне и Македонија да тргне по разумен пат. Само, големата девојка не се менува. Фактот дека бугарската влада и претседателот Росен Плевнелиев се приклучија кон Грција во односот кон Македонија е добро. Ова навистина е стара грчка област. Ние исто така треба да се браниме како Грците. Во 1944 година е извршено едно злосторство кон човештвото кога е направен геноцид врз 1,2 милиони Бугари, кои се прогласени за Македонци со еднократен чин на југословенските комунисти, што е нација што не постои, вели Димитров.

Инаку, и бугарските политичари и медиуми продолжуваат да обвинуваат дека Македонија води силна антибугарска кампања.

http://www.sitel.com.mk/bugarite-baraat-...o-istorija
Без Ботев няма България
05-11-2012, 09:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-11-2012, 09:51 PM