Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Нови провокации од Бугарија за македонските евроинтеграции

Новата бугарска политика на блокади, што политичарите од Софија ја заговараат веќе подолго време, добива се позериозни размери. Бугарскиот премиер, Бојко Борисо во интервју за грчки енос, бара, Братска Македонија да ја почитува Бугарија, ако сакала во Евроската Унија.

-Кога си член на НАТО и ЕУ треба сè да прифатиш во реални рамки и да ја почитуваш историјата на другите, нивните ставови. Владата во Скопје треба да ги реши своите проблеми на европски начин, па така да може да ја стекне нашата поддршка, вели Борисов, потенцирајќи дека ова е главен предуслов за европската иднина на земјата.

Во меѓувреме, речиси секојдневие стануваат условувањата за поддршка од Бугарија на самитот на Унијата во декемвр. Шефот на бугарската дипломатија, Николај Мкаденов сега бара ревидирање на учебниците по истотија.

-Поддршка зависи од извештајот на Европската Комисија за Македонија, по кој ќе се одлучува за месец и половина.Кристално јасно е дека е невозможно да успеат за месец и половина од нивните учебници да ги исфрлат содржините според кои Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, со што бил поделена нивната земја и народ“, вели Младенов за Дарик радио.

Ваквата политика на блокади добива поддршка и од радикалните структури кај источниот сосед. Идејата да се биде нова Грција во семејството на европската Унија, за Божидар Димитров е оправдана и добра политика. Тоа е начинот како, според него, да се спречеле мегаломанските аспирации на Македонија.

Димитров тврди, дека Македонија кога ќе станела членка на Унијата, ќе барала автономија на Пиринска Македонија.

Марјан Николовски

http://www.sitel.com.mk/novi-provokacii-...tegracii-0
Без Ботев няма България
05-11-2012, 09:20 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-11-2012, 09:20 PM