Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

[undefined=undefined]МАKЕДОНСKО-БУГАРСKИ ОДНОСИ

Младенов: Антибугарската кампања мора да запре[/undefined]


Соседите сметаат на нашата поддршка за приклучување кон ЕУ, но јасно е дека до декември не можат од учебниците да ги исфрлат лекциите во кои Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, објаснува шефот на бугарската дипломатија

Македонија и Бугарија може да вложат повеќе напори за подобрување на билатералните односи и за нивната европска визија, но тоа може да се случи само преку меѓусебно почитување на чувствителните прашања, вели бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов, коментирајќи ги последните случувања меѓу двете земји, вклучувајќи го и писмото од македонскиот министер Никола Попоски.

Шефот на бугарската дипломатија повтори дека Бугарија отсекогаш била апсолутно добронамерна кон Македонија и кон земјите од Западен Балкан и дека сака да ~ помогне на земјава да го изоди патот до членство во ЕУ.

- Но, за да ~ помогнеме, треба навистина да се сфати дека со поттикнување чувства од минатото не може да се стигне далеку – изјавил Младенов, додавајќи дека во еден нормален дијалог со македонските власти ќе се најде решение.

Неговата порака до Македонија е дека мора да прекине со „антибугарската кампања“ поддржувана од Владата.

- Антибугарската кампања во Македонија создава бескрајна непријатност во бугарската јавност. Само откако ова ќе запре, Бугарија ќе се согласи со членство на Македонија во ЕУ – предупреди Младенов.

По последната размена на изјави меѓу највисоките функционери од двете држави, како и по испраќањето писмо од Попоски до Младенов, тој деновиве во интервјуа за повеќе бугарски медиуми рече дека Бугарија отсекогаш сакала нормални односи, коректни односи меѓу двете земји, кои не се базираат на преродбата на некакви кампањи од 50-тите и 60-тите години на минатиот век.

- Бугарската држава се залага за изградба на еден современ дијалог, кој ние го познаваме во современата култура. Во него е силата и европското достоинство заедно да ги почитуваме хероите на минатото и датумите што н` поврзуваат во иднината – изјавил Младенов.

Бугарските медиуми пренесуваат дека Попоски му испратил писмо на Младенов и како најинтересен го споменуваат предлогот за формирање заедничка експертска комисија од историчари од двете земји која би дебатирала за историските прашања и за интерпретација на фактите. Во врска со поканата од Попоски за разговори за подобрување на билатералните односи, Младенов вели:

- Се сретнав со министерот Попоски во Њујорк и таму имавме долг разговор, па сега нема потреба од муабетења. Ни требаат резултати сега. Македонија смета на бугарската поддршка за приклучување кон Унијата. Но кристално јасно е дека до декември, за еден и пол месец тие не можат од учебниците да ги исфрлат лекциите како онаа дека Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, разделувајќи ја од својата земја и народот – објаснува Младенов.

Според него, ова било апсурд само по себе, но двете земји мора да се свртат во други насоки, концентрирајќи се на заеднички инфраструктурни проекти на пример. Потсетувајќи на договорот потпишан од двете земји во 1999 година, Младенов уште вели дека е убеден оти иднината на Македонија е во ЕУ, но прво мора да се „испеглаат“ односите меѓу двете земји, при што развојот на настаните зависи единствено од Скопје, од каде што Бугарија не гледала никаков напредок. (Ж.П.Б.)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=C5B7421531...217240B22E
Без Ботев няма България
05-11-2012, 05:54 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-11-2012, 05:54 PM