Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

На Николај Младенов му пречат учебниците по историја

Бугарскиот министер за надворешни прашања, Николај Младенов и јавно побара Македонија да ги смени учебниците по историја, во кои му пречело тоа што пишувало дека Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија

По средбата со македонскиот министер, Никола Попоски, во Њујорк, во неделното интервју за „Дарик радио“, тој додава дека се е кажано во разговорите и нема за што повеќе да се дебатира, но и нагласува дека е пожелно македонските учебници да се ревидираат по однос на историските прашања со Бугарија.

- Ни требаат резултати сега. Македонија смета на поддршката на Бугарија за приклучување во ЕУ. Оваа поддршка, исто така, зависи од извештајот на Европската Комисија за Македонија, по кој ќе се одлучува за месец ипол. Кристално јасно е дека е невозможно оти ќе успеат за месец ипол од нивните учебници да ги исфрлат содржините според кои Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, со што бил поделена нивната земја и народ - вели Младенов.

Според него инднината на Македонија е во ЕУ, но истакнува дека проблемите меѓу двете земји прво треба да се надминат.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...tant=10316
Без Ботев няма България
05-11-2012, 05:49 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-11-2012, 05:49 PM