Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бојко Борисов со грчка реторика

Бугарскиот премиер во интервју за „Етнос“ ја советува македонската Влада да гради инфраструктура, а не да прави споменици

Од нашиот дописник
Миркица Поповиќ

Атина - Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја советува македонската Влада да ја остави историјата на историчарите и да се позанимава со развој на инфраструктурата и подобрување на односите со соседите. Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“, од кое речиси половина е за бугарските ставови за Македонија, испраќа порака до нашата држава дека предуслов да добиеме зелено светло за членство во ЕУ од Бугарија е да започнеме да ги решаваме проблемите на европски начин, со почит кон историјата и мислењата на другите.

„Да бев јас премиер на Македонија ќе ја оставев историјата на историчарите, да се докажуваат меѓу себе кој има право и ќе почнев да се занимавам со инфраструктура, патишта, железнички линии, ќе направев најдобро што можам за да имам најдобри односи со соседите од регионот“, коментира Борисов. На прашање за бугарското искуство со „македонскиот национализам“, бугарскиот премиер забележува дека на Балканот сите на некој начин по малку се националисти. „Сите се попаметни и знаат се', меѓутоа еве знаеме дека толку години Македонија не може да го реши спорот за името“.

Во слична реторика со онаа која ја слушаме постојано од грчка страна, Борисов посочува дека ако некој е членка на ЕУ и НАТО, потребно е да ги прифати реалните граници и да ја почитува историјата на другите, па поради тоа македонската Влада треба да почне да ги решава проблемите на европски начин за да добие бугарска поддршка. „Да, јасно, таквото однесување е предуслов за бугарска поддршка на европската перспектива на државата. Истото тоа важи и за Турција, Србија, Босна“, вели тој.

„Не можам да кажам дека историски знам толку работи, меѓутоа не се сеќавам на друг период кога сите балкански држави имале една заедничка цел. Но, тоа не значи само да земаш пари од европската каса, туку значи да научиме да ги почитуваме другите. Ако нивниот приоритет е да градат споменици или да прават филмови, тоа е нивна работа, јас преферирам да правам патишта“, коментира бугарскиот премиер во критика на политиката на споменици на македонската Влада.

Борисов се фокусира на бугарските инфраструктурни проекти како пример по кој треба да оди Македонија, како автопатот Струма - Стримона од Бугарија за Грција, кој според него треба да биде готов за две години и ќе овозможи побрзо патување од Софија до Солун. Споменува дека е отворен нов мост кон Романија. „Кога јас ги градам овие работи, Грците се радуваат“, вели бугарскиот премиер, повлекувајќи паралела на бугарските и македонските приоритети за ЕУ.Статијата е прочитана 388 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...972386DF99
Без Ботев няма България
05-11-2012, 05:39 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-11-2012, 05:39 PM