Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија повторно се заканува: Без „испеглани“ разлики со Софија, Скопје не може во ЕУ

Бугарија експресно и со нови закани одговори на писмото на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

[Бугарија повторно се заканува: Без „испеглани“ разлики со Софија, Скопје не може во ЕУ]

Неговиот колега Николај Младенов вели дека со македонскиот министер разговарале повеќе од два часа на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации и дека сега не е време за муабети туку за конкретни резултати. Во интервју за софиското радио Дарик Младенов вели дека Македонија смета на бугарска поддршка при влезот во ЕУ но дека таа поддршка зависи и од извештајот на Европската Комисија. За Младенов е кристално јасно дека Македонија во наредниот месец и половина нема да успее да ги отстрани училишните книги во кои има стории како таа за бугарската окупација на Пиринска Македонија која била одделена од својата матична земја и сонародници во Македонија.
За бугарскиот министер ова е апсурдно тврдење наместо кое треба да се случуваат други процеси кои ќе се развиваат во неколку различни правци затоа што двете земји имаат взаемни интереси како заеднички инфраструктурни проекти. Иднината на Македонија е во Европската Унија вели Младенов, но пред тоа да се случи мора да бидат испеглани разликите меѓу Скопје и Софија порачува Младенов.
04.11.2012, 16:34

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...ntId=98557
Без Ботев няма България
04-11-2012, 06:28 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-11-2012, 06:28 PM