Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Държавната телевизия , коя отговаря лично на Груевски дава своята лепта в граденето на добросъседските односи.


“Реториката на Бугарија се должи поради омекнувањето на односите со Грција“

Засилената остра реторика од страна на Бугарија е пред се поради тоа, што постои можност за омекнување на односите со Грција, околу меморандумот кој треба да биде потпишан и тоа би значело практично одпочнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ- смета Инес Сабалиќ незвисен експерт и долгогодишен познавач на Балканските политички прилики.

“Тој чекор во моментов е малку по реален, можноста за одпочннување на преговрите е пореален одколку што било кога во изминативе четири години стоење во место. Во тој момет кога една земја е блиску до преговорите, другите земји, скокаат, да речеме да се пазарат, бараат нешто за лична корист“

“На Бугарија во моментов и треба нешто да го отргне вниманието од сопствениот проблем, или да има нешто за пазарење. Тие ќе речат “во ред, ќе бидеме попустливи спрема Македонија , ќе ја одстраниме нашата резерва, доколку бидете попустливи во врска со нашите судии во Уставниот суд и ако бидете благонаклони спрема нашиот влез во Шенген зоната“.

Во овој случај листата на барања на премиерот Борисов за подобрување на добрососедските односи,слаавење на заеднички празници се обична фарса смета Сабалиќ. Според неа, Софија во моментов има два проблема. Првиот се судиите избрани на не парламентарен начин, а вториот клучен момент е влезот на Шенген зоната. Одлуката на ЕУ за држење на Бугарија надвор од Шенген зоната е пред се поради силното влијание на оргнизираниот криминал во оваа држава. Доколку Борисов не успее да го извлече овој поен , тоа ке биде негов политички пад.

Сепак забелешките на Бугарија за Македонија не наидоа на согласност кај еврокомесарот за проширување Стефан Фуле, кој на средбата со бугарскиот преседател Плевнелиев во Софија, јасно истакна дека проблемите од минатото можат да се надминат само со интегрирање на Македонија во Европската Унија.

Европската комисија и некои други членки инвестираат многу Македонија да го направи тој многу важен геополитички чекор, тоа го сметаат важно за стабилизација на нашиот регион, особено сега кога Грција е во идеолошки, и политички превривања и кога во неа се развиваат екстремно националистичките сили.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/66376/%E2...80%9C.aspx
Без Ботев няма България
03-11-2012, 04:01 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-11-2012, 04:01 PM