Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Црвени линии - нова балканска мода

Црвените линии за соседите, поточно за Македонија, станаа мода во регионов, исто како што се модерни заканите со блокади и ставања вето и условувањата со „воспитни мерки и акции“ ако нешто не им е по волја на тие што се во позиција да условуваат.

Македонија е токму во центарот на модата диктирана од земјите што самите, секоја за себе, се прогласуваат за клучен играч во регионот на Западен Балкан.

Грција одамна смета дека ја има таа титула и во одредени моменти во минатото тоа и го докажа. Но, сега, на сцената стапува и Бугарија. И таа ја сака титулата, па еврокомесарот Штефан Филе вчера ја посети Софија, за, како што соопшти самиот, подобро да ја разбере актуелната бугарска политика, особено кога се работи за „ПЈР Македонија“, како и нејзината визија за проширувањето и потенцијалот да биде клучен играч во регионот.

Ако потенцијалот се мери со јавно искажаниот збор, Филе не мораше да оди дури во Софија. Ќе ги прочиташе изјавите на бугарските политичари и с` ќе му беше јасно.

Бугарската позиција на претстојниот Европски совет во декември, во однос на препораката за датум за преговори за Македонија „комплетно ќе зависи од тоа дали македонската Влада ќе ја продолжи или ќе ја смени својата позиција кон Бугарија, како и од тоа дали ги исполнува европските критериуми“. Вакво објаснување даде бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Младенов пред бугарските парламентарци пред неколку дена. Уште им дообјасни дека Софија сакала проблемот да го реши билатерално, поаѓајќи од убедувањето дека европскиот пат ќе ја натера владата во Скопје да ги прифати европските принципи и да ги почитува добрососедските односи, ама, за жал, тоа не се случило!

Но, од друга страна, можеби е добро што Филе, сепак, замина во Софија за лично да ги слушне зборовите на бугарскиот претседател Плевнелиев, кој дури се „дрзнал“ да му каже на комесарот дека токму неговото дело, извештајот на Европската комисија за напредокот за нашата земја, не ги одразува улогата на Македонија во регионалната соработка и состојбата на билатералните односи меѓу Бугарија и Македонија. И, за да изгледа поубедлив, го убедувал Филе дека во Македонија се забележува тренд на националистичка реторика, дискриминаторски однос кон граѓаните со бугарско чувство и има многу административни бариери за бугарскиот бизнис.

Ако имаше малку повеќе доблест, шефот на бугарската држава, во европски манир, кој со полна уста ~ го препорачува на Македонија, пред Филе ќе кажеше некој збор и за односот на бугарската држава кон граѓаните со македонско чувство, како што е во земјите што се повикуваат на европските принципи. За жал, тоа не се случи.

Наместо европските принципи и остварувањето на желбата да се биде клучен играч, на балканската сцена останаа заканите, без оглед колкупати од двете страни е кажано дека не е добро да се копа по историјата, па историјата да им се остави на историчарите, па заеднички да се празнува во името на некаква заедничка европска иднина.

Се покажа дека писмата и реториката не се доволни.

Она што недостига е искреноста.
Жана П. БОЖИНОВСКА

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...0C01C1BE2D

След Забреняк македонските медии се напълниха с бг црвени линии, със sидове за поплаки и жалби, с любоморни фрустрации...,пък сега и Плевнелиев – македонецът – се намеси...
Е – забелязват, че Борисов се въздържа от по-резки движения в момента /во моментов?/.
Очевидно България неправилно допусна да се вдигне нивото на реагиране – на всичкото отгоре това са голи някакви (т.е. без каквото и да е било реално покритие) декларации, които – уви – не вършат работа дори и за вътрешна употреба...Дано успеят да „свалят топката” – но за това – както и за всяко друго нещо - трябва време, а време до декември няма...
Забреняк /може би/, филмът на Митревски, замразяването на трансграничните проекти /по думите на Попова/, не-добрият финал на делото за попечителсто срещу Спаска и т.н. вършат своето...
Между другото – въпреки това - в България повечето хора (в масовия случай?) остават с нагласи като тези на Жельо Желев отпреди 20 години – но нещата се объркаха...
През декември лошият сценарий би бил България да се въздържи – натам вървят нещата...Дали има и друг вариант - страната да застане зад съседите, да мобилизира лобито си – доколкото въобще го има – както по времето на Желев...пък да става каквото ще? Както и да е – време така и така няма...похарчихме го за Дарко, за Спаска, за Забреняк.
Очевидно обаче самите македонци нито желаят, нито могат да си представят този втория сценарий (в масовия, „медийния” случай, а медиите – македонски/български? не подозират - изглежда - за съществуването му – за happy end-а? – как не – ние сме по трагедиите и нещастията – там ни е силата...); а българите – кой знае – вероятно е същото плюс "пустите любоморни фрустрации"? – те, тези работи са като да се вторачиш в огледало – гледаш, гледаш – уж познато – но с годините я се познаеш – я не..., както и да е - не знам – не се вижда стратегия, нито смелост за разчупване на стереотипите...
31-10-2012, 09:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 31-10-2012, 09:43 PM