Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Филе како „ѕид за плачење“ за Софија

Бугарскиот претседател побарал Македонија да спроведува реформи, а не пропаганда

На сите средби на еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во Софија неизбежна тема била Македонија, главно како адреса на која бугарскиот државен врв ги насочил своите поплаки, откако претходните забелешки не најдоа место во последниот извештај на Европската комисија.

„Сите знаеме дека ПЈР Македонија треба да чека долго време пред затворена врата, очекувајќи членство во НАТО и ЕУ. Јас сум од оние кои цврсто веруваат дека не е добро да оставаме на партнерите долго да чекаат пред вратата. Верувам дека интеграцијата е најдобро средство за да се справиме со национализмот“, изјавил еврокомесарот за проширување Штефан Филе на средбата со претседателот Росен Плевнелиев. „Нема никакво сомнение, ниту кај мене, ниту во Европската комисија за значењето на Бугарија за проширување. Тука сум за да се обидам подобро да ги дознаам вашите интереси и стравувања и за да утврдиме како Комисијата би можела да и' помогне на Бугарија, за да го отвори својот потенцијал во однос на политиката на соседство“, ја објаснил еврокомесарот причината за својата посета.

Шефот на бугарската држава директно се пожалил дека за официјална Софија дел од извештајот на ЕК не ја одразува соодветно улогата на Македонија во регионалната соработка и во билатералните односи со Бугарија. „Крајно време е власта во Скопје да престане со замената и со манипулацијата со историските факти“, рекол Плевнелиев, според кого Македонија не е подготвена за членство во ЕУ, а за да се отвори ваква перспектива таа треба да спроведува вистински реформи, а не пропаганда. Плевнелиев тврдел исто така дека Македонија систематски наметнува идеологија на омраза кон Бугарија. Филе верувал сепак во силните и длабоки врски меѓу двете земји и дека отворените прашања можат да се решат во добрососедски дух и врз основа на европските вредности. Притоа тој го поздравил фактот дека претседателите на двете земји неодамна размениле писма и дека министрите за надворешни работи Младенов и Попоски придонесуваат за подобрување на односите. За Филе интеграцијата на Западниот Балкан секогаш била дел од решението, а не дел од проблемот. „Интеграцијата е еднакво важна за Европската унија и нејзините земји-членки. Бугарија има клучна улога во проширувањето, благодарение на своите искуства со успешната транзиција и уникатната географска положба. Бугарија може да придонесе многу на процесот на проширување, особено во однос на непосредните соседи Македонија, Србија и Турција“, го убедувал Филе бугарскиот претседател, кој искажал најголем скептицизам во однос на Македонија. Премиерот Бојко Борисов само нагласил дека го поддржува зачленувањето на Македонија во ЕУ доколку стриктно се почитуваат сите европски критериуми.

За Македонија се разговарало и на средбата на Филе со бугарскиот министер за внатрешни работи Николај Младенов, кој посочил на „задршките во бугарското општество поради националистичката политика што се води во Скопје“. „Мислам дека се согласивме оти единствениот пат за разрешување на прашањата поврзани со националистичкиот говор е патот на европската интеграција“, изјавил по средбата Младенов. Тој соопштил дека до крајот на оваа година Бугарија ќе има „развиен и координиран план“ со кој ќе покаже пред бугарската, македонската и европската јавност дека двете земји се способни да продолжат да работат заедно и да си помагаат на ист начин како што го правеле тоа 20 години. „Бугарија нема и никогаш нема да има територијални претензии кон која и да е друга земја во регионот. Бугарија секогаш одржува односи на активна соработка со нашите соседи“, тврдел бугарскиот министер. (Н.Р.)

Статијата е прочитана 605 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...0C23E35471
Без Ботев няма България
31-10-2012, 06:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 31-10-2012, 06:30 PM