Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Плевнелиев тврди дека Бугарите во Македонија биле дискриминирани

Бугарија е цврсто решена да ја блокира Македонија во процесот на интегрирање во Унијата доколу Европската Комисија не го притисне Скопје да поработи на добрососедските односи.

Бугарскиот претседател, Росен Плевнелиев жалејќи му се на Штефан Филе во Софија за политиката што Макеоднија ја води кон соседите, му рекол дека на Бугарија нема да и биде проблем да и каже НЕ на Македонија.

Плевнелиев тврди дека Бугарите во Македонија , како и за бугарскиот бизнис биле дискриминирани.

- За жал, во Република Македонија се забележува тренд на националистичка реторика, дискриминаторски однос кон граѓаните со бугарско чувство и има многу административни бариери за бугарскиот бизнис, вели Плевнелиев.

На Еврокомесарот за проширување воопшто не му се допаднала идејата на бугарските власти. На пресконференција со Плевнелиев, рекол дека блокадите не се решение. Филе потсетил дека Интеграцијата е најдоброто средство за решавање на проблемите.

- Сите знаеме дека Македонија требаше да чека долго време пред една затворена врата, очекувајќи членство во НАТО и ЕУ. Јас сум од оние луѓе кои цврсто веруваат дека не е добро да оставаме на партнерите долго да чекаат пред вратата. Верувам дека интеграцијата е најдобро средство за да се справиме со национализмот. Убеден сум дека изолацијата го храни национализмот, изјави Филе.

Веке извесно време , бугарските власти заговараат политка во која тврдат дека ја подржуваат Македонија, но таа подршка не е безусловна. Официјална Софија најави национална стратегија во која ќе ги дефинира политиките под кои ќе ја дава поддршката за интеграцијата на земјите од регионот во Европската Унија.

Емилија Митковска

http://www.sitel.com.mk/plevneliev-tvrdi...riminirani
Без Ботев няма България
31-10-2012, 06:23 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 31-10-2012, 06:23 PM