Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Бугарија има свои услови, но ќе даде зелено светло за Македонија во декември

Бугарија во декември нема да се противи за почеток на македонските преговори со Европската Комисија. Николај Младенов ја потврдува стратегијата на неговата земја дека блокада нема да има. Бугарија останува силен поддржувач на македонските евроинтеграции. (обновено во 14:38)

- Целта никогаш не ни била и нема да биде да ја блокираме Македонија или друга земја на патот кон Европа, изјави Младенов вчера во Благоевград.

Младенов и натаму стои на тезата дека Македонија и Бугарија треба да расчистат со минатото и да се фокусираат на иднината. Бугарскиот министер забележува што во извештајот за напредокот не се спомнува темата за меѓусоседските односи. Младенов вчера рекол дека Бугарија нема територијални претензии кон никој од соседите, но бараат и нивните соседи да немаат малцински претензии кон Бугарија.

- Зошто да не одбележуваме некои историски годишнини поврзани со Гоце Делчев, заедно со Македонија. Историјата треба да биде анализирана од историчарите, бидејќи станува опасно кога ќе се измешаат историјата и политиката - подвлекол министерот Младенов.

И покрај заострената реторика што пристигнува од официјална Софија од кабинетот на Младенов за Канал 5 велат дека не треба да пости сомнеж дали Бугарија во декември ќе даде зелено светло за старт на преговорите за Македонија. Слично пред две недели за Канал 5 изјави и бугарскиот европратеник Ковачев. Тој рече дека Македонија може да се надева на гласот на Бугарија.

Ѓорги Томиќ

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...ntId=98317
Let me hear you make decisions without your television.
31-10-2012, 09:29 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Gnoj - 31-10-2012, 09:29 AM