Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Младенов го шири списокот на поплаки

Денес еврокомесарот Штефан Филе е во Софија да ги слушне ставовите околу нашата препорака за преговори

Слободанка Јовановска

Шефот на бугарската дипломатија, Никола Младенов, го прошири списокот на забелешки кои ги има Софија на адреса на Македонија и кои планира да ги отвори како прашања на декемврискиот самит на Европската унија, кога ќе се решава за почеток на преговорите со нашата држава.

На листата, освен неисполнувањето на условот за добрососедските односи, се и правата на бугарското малцинство во нашата држава и првпат некакви проблеми што ги имале тука бугарските компании.

Она што е поголема вест е дека Младенов, откако го повика бугарскиот парламент да расправа за односите со Македонија, отиде во турнеја низ регионот што се граничи со нашата држава за да ги праша и граѓаните таму што мислат за односите и каква политика ќе поддржат со нас.

Турнејата, која треба да му даде аргумент на Младенов дека забелешките кон нашата политика се со референдумска димензија, а не само политика на една владејачка партија, тој ја почна во Благоевград, а трае три дена. Тие сознанија тој ќе ги презентира пред еврокомесарот Штефан Филе, кој денес ќе дојде во посета на Софија, а кој во последниот извештај ги маргинализираше поплаките на Бугарија во однос на Македонија.

Ова е еден од серијата се' почести настани со кои на високополитичко ниво се издигаат проблемите со нашата држава, а кое Младенов го потврди во петокот со обраќање во бугарскиот парламент иако, генерално, неговата порака беше дека Бугарија е „земјата која ќе добие повеќе од која и да е друга со интеграцијата на Македонија во ЕУ, па поради тоа ќе ја поддржи со цело срце“.

Притоа, тој изјави дека во нашата држава има тренд кој е во спротивност со декларацијата за добрососедски односи потпишана во 1999 година и дека историјата кај нас се толкува во „крајно националистички дух“. Тој нагласи дека предлог-документот што ни го понудила Софија за средување на односите – се' уште чека одговор од наша страна.

Сепак, за односите со Македонија тој рече дека не смеат да бидат предмет на партиска политика, а дека на самитот бугарската позиција ќе зависи од тоа дали македонската Влада ќе ја смени сегашната линија кон Бугарија и дали ќе го исполни тоа што го бара ЕУ, мислејќи на добрососедскиот услов.


Статијата е прочитана 120 пати.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=965622CE2...5447107C2E

На тая Слободанка винаги мед и капе като плюе по България.
За отношението към български фирми , мога от първа ръка да разкажа това онова , ако някой се интересува.
Без Ботев няма България
31-10-2012, 05:54 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 31-10-2012, 05:54 AM