Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Матеус ги нарече бугарите криминалци

Прославениот германски фудбалски ас, Лотар Матеус неодамна објави автобиографска книга под име „ Се или ништо" за годините минати во Бугарија како селектор на репрезентацијата на нашиот источен сосед.
Во книгата Матеус открива скандалозни работи за бугарскиот фудбал, за репрезентацијата и за местење резултат од страна на БФС.
"Канцеларија на БФС е во стара соцзграда, подготвена за уривање, која се наоѓа во центарот на Софија. Мебелот внатре е наследство од Источниот блок. Тука е сместено седиштето на БФС. Стојам против Борислав Михајлов, наречен уште Боби. Како претседател на локалната федерација тој ми подава рака, јас ја стиска и следниот чекор е факт: селектор. Уште пред сум назначен знам дека бугарскиот фудбал живее во минатото, не во сегашноста. Нема успеси на клубско ниво, недостасуваат спонзори, да не зборуваме за работата со младите.Репрезентацијата веќе имаше 2 порази и пласманот за Евро 2012 изгледаше како невозможна мисија. Затоа му велам на Боби, дека е подобро да се размислува за Мундијалот во Бразил во 2014 година Идејата ми е да го реорганизирам тотално фудбалот во Бугарија. Матијас Замер ми го даде бесплатно концептот на германската федерација за развојот на адолесцентите.Почеток всушност е повеќе од добар. Тимот освои во дебито против Велс три бода со победа од 1:0, а потоа освоивме по бод на натпреварите против Швајцарија и Црна Гора. Потоа доаѓа летната пауза, во која очигледно се случило нешто. До ден денешен не знам што е тоа. Можеби фудбалерите забележале дека имам се помала поддршка меѓу шефовите на бугарската федерација. Кога бев во Партизан, сите таму сакавме едно: успех. Се разбира одлично, во Србија никој не работеше против мене. Во Бугарија се е различно. Постојано имаш чувство дека секој е против секој. Опуштени и без контрола настапивме против Белорусија, како игравме навистина страшно. За време на патувањето до Минск, сепак со Михајлов си фативме рака за нов 2-годишен договор. Претстојат 2 натпревари од крајот на квалификациите за европското - со Англија дома и со Швајцарија надвор. Паѓаме од Британците кои ни постигнаа 3 погодоци од 4 удари, а ние не успеваме да се погодиме од 6 шанси . Против Швајцарија се претставивме навистина кошмарно . Причината е што некои фудбалери не се придржуваат кон тактички упатства.Успеавме да поведеме, но губиме со 1:3 и тоа со помош на зетот на Боби Михајлов ( Живко Миланов), кој си заработи црвен картон. Во овој момент разбирам дека тоа бугарско поколение нема ништо заедничко со Стоичков, Балаков и останатите кои не елиминираа од САД'94. По средбата со Швајцарија, осеќам дека работите не се во ред. Наместо да седне на нашата маса, како што прави секогаш, Михајлов не кажува ниту збор и оди кај својот син, кој е и голман на националниот тим. Неколку дена подоцна ми се јавува прес –офицерот на БФС и ме извести дека договорот ми е прекинат еднострано. Но, тоа е против правилата и мораше да ги вклучиме адвокатите во спорот помеѓу нас. Во бугарскиот фудбал очигледно нема место за доверба, отворени односи и меѓусебна почит. Играчите во оваа земја немаат желба да тренираат, да се научат на дисциплина, да стануваат рано, да гледаат видеа, да ги дискутираат. Се разбира, ова не се однесува за сите, само за поголемиот дел од нив. Бугарскиот фудбалер не сака ништо. Тој не го познава менталитетот на победник - да го постигнеш тоа за што сонуваш, со цената на сè. Но, Бугарите не си даваат многу зорт, изгледа се задоволуваат со она што го имаат. Да не зборуваме дека им недостасува фудбалска интелигенција. Во еден момент побарав да избркам одреден играч, за да им служи за пример на останатите, но претседателот Борислав Михајлов не ми дозволи.Било табу! Го прашав : "Боби, зошто всушност ме ангажира? Не беше ли токму за да внесам дисциплина, професионален однос, па дури и иновации во овој тим? ". А тој ми одговори: "Остави момчињата да се наспијат. Што сакаш од нив - да тренираат по 2 пати на ден? Тие не се навикнати на такви оптоварувања ". Одеднаш ветувањата дадени на почетокот на престојот ми се покажаа заборавени. Наместо да ги прифатат предлозите за нови спонзорски договори, тие ги отфрламе.Со образложение дека овие трансакции можат да спречат поголеми такви чекори. Вистината е дека во федерацијата се грижеа првенствено за интересите на својата клика. И каде се денес овие поголеми спонзори, за кои ми објаснувате?Ги нема. За време на престојот во Бугарија се случи уште нешто непријатно: наместен натпревар од тотомафијата. Уште на самиот почеток ми се стори чудно што претседателот Михајлов многу инсистира да одиграме конкретна пријателска средба. Ривал ни беше Естонија, но дуелот требаше да се одржи во турскиот град Анталија. Имам сведоци дека недели наназад се противев на овој апсолутно непотребен натпревар.Ова не беше прв ваков случај. Четири месеци порано се среќаваме со Саудиска Арабија во Истанбул. Дуелот се одржа пред 150 гледачи на тренинг игралиште. Претходната вечер требаше да се подготвуваме на терен надвор од градот, кој беше осветлен од 4 смешни светилки. Не можевме да ја гледаме топката. Кога побарав објаснување ми рекоа дека такви маргинални средби се по вкусот на компанијата која ги организира.За судирот со Саудиска Арабија не знам, но за овој со Естонија, со посета од самоп 80 гледачи, стана јасно дека бил наместен. Се трудеа да го отстранат од сите офиицални статистики. Гледав да се фокусирам повеќе на настаните на теренот и воопшто не ми текна дека судиите немаат лиценца и свират под туѓи имиња.Изненадувачки, кога сфатив дека дуелот е организиран од страна на тајландски посредници. Крајниот резултат беше 2:2, а сите голови беа постигнати од пенали. Како се мести една средба? Во конкретниот случај беше судијата, друг пат може да е некој тренер или играч. Многу често потенциалните жртви се „клиенти" на казината. Станува збор за фудбалери кои имаат натрупано сериозни долгови и сакаат да ги исплатат. Очајни од ситуацијата, тие се согласуваат да продадат даден меч .Потоа тие вклучуваат во лошата шема двајца-тројца соиграчи на кои им даваат пари, претходно добиени од мафијаши. И така залог од десетици илјади евра одеднаш се претвора во добивка од милиони. За мене секој играч со докажано учество во црно тото треба да биде казнет доживотно. Во таа смисла мојата авантурата во Бугарија беше како продирање со нож во срцето. Се чувствував излажан. Затоа беше најдобро за сите да ставиме крај на ова едногодишно недоразбирање во декември 2011-та.

http://sitel.com.mk/mateus-gi-nareche-bu...kriminalci
Без Ботев няма България
30-10-2012, 04:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-10-2012, 04:44 PM