Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонија | 30. октомври 2012 - 14:22
Младенов за бугарско – македонските односи му се жали на Филе


Бугарија ќе му се жали на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за односот на Македонија.

Николај Младенов на утрешната средба со Филе во Софија ќе бара од него Европската комисија да ја предупреди Македонија на обврските за добрососедство.

Шефот на бугарската дипломатија, тврди дека на разговорите ќе го отвори прашањето и за односот на Бугарите во Македонија, како и за бугарските претприемачи.

Сетоа тоа ќе биде и дел од најавената стратегија за политиката со соседите што бугарската влада ја подготвува како критериум за нивна поддршка за земјите од регионот кои се на пат за приклучување кон Европската унија.

- Целта никогаш не ни била да ја блокираме Македонија или друга земја на патот кон Европа. Бугарија не треба да стравува да говори јавно и да ги постави проблемите во односите со Македонија, затоа што само така ќе може да ги заштити своите интереси, вели Младенов.

Веќе извесно време бугарските власти заговараат политика во која тврдат дека ја поддржуваат Македонија, но не по секоја цена.

Марјан Николовски

http://sitel.com.mk/node/41124
Без Ботев няма България
30-10-2012, 04:40 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-10-2012, 04:40 PM