Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Селективно читање на историјата


Бугарите тврдат дека ги спасиле Евреите?!


И додека нашиот источен сосед селективно ја чита историјата, во Грција неофашизмот зема замав. Златна зора стана трета политичка сила. Што е со Евреите во овој крај? Секогаш кога има економска криза национал социјализмот или национализмот расте. Прашањето не е само за Грција, прашањето е генерално. Како да се превенира говорот на омраза, вели Горан Садикаријо, директор на Фондот


Ја менуваат ли Бугарите историјата во функција на своите интереси или навистина го заборавиле блиското минато? Го премолчуваат фактот дека токму во нивните вагони биле товарани Евреите кои завршиле во логорите на смртта. За време на Втората светска војна бугарската фашистичка влада депортирала повеќе од 11 илјади Евреи во логорот Треблинка во Полска. Стотици невини жртви од Македонија, Тракија и Пирот биле затворани во само неколку квадрати. Воздух дишеле од овие прозорчиња. Вака им почнувала голготата. Биле транспортирани во логорот каде прво биле измачувани и на крај задушувани во гасни комори.

И после ваквите историски факти, бугарскиот претседател Плевнелиев лично го покани шефот на Израел Шимон Перез, в година да присуствува на одбележувањето на 70-годишнината од превенција на депортација на бугарските Евреи во логорите на смртта.

Еве како го коментираат ваквиот чин од Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија.
Историски факт е дека цивилното општество во Бугарија ја спречува депортацијата заедно со Црквата. Така што бугарскиот народ го има правото да го одбележи спасувањето на бугарските Евреи. Од друга страна треба да се има предвид дека бугарската фашистичка влада за време на Втората светска војна учествуваше активно во депортацијата и холокаустот на Евреите во окупираните територии и испрати во логорите на смртта во Треблинка повеќе од 11 илјади Евреи од Тракија, Македонија и Пирот", вели Горан Садикарио, директор на Фондот.

И додека нашиот источен сосед селективно ја чита историјата, во Грција неофашизмот зема замав. Златна зора стана трета политичка сила. Што е со Евреите во овој крај?
Секогаш кога има економска криза национал социјализмот или национализмот расте. Прашањето не е само за Грција, прашањето е генерално. Како да се превенира говорот на омраза. Се надевам дека еврејската заедница во Грција ја мониторира ситуацијата заедно со сите останати институции и дека доколку има некакви последици ќе се превенира", вели Садикарио.
Македонскиот фонд пак вчера со изложба во Меморијалниот центар на Холокаустот во Скопје потсети на трагичните приказни од фашизмот, раскажани од преживеаните Евреи од Централна Европа.

Бојана Димитријевска

http://vecer.com.mk/?ItemID=CDFC2AB243D0...DCC6C00C6E
Без Ботев няма България
29-10-2012, 06:07 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 29-10-2012, 06:07 AM