Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

писмо

Нека го следат примерот на Вили Брант

(Повод: колумната „Бугарско-македонските односи“, „Дневник“, 13 октомври)


Господине Бучковски, Вие ~ припаѓате на т.н. путер-генерација, која не видела војна, ни партизани, ни Германци, ни вооружени бугарски војници и затоа изјавувате дека сте „заглавени во минатото“. Јас како припадник на генерацијата што ги видела сите горенаведени војски, како дете, Ве прашувам дали на вашите студенти по Римско право им предавате гачки или факти од пред 2.000 години? Верувам дека сте стручњак за таа област од историјата на правните науки и затоа немојте многу да го третирате односот на Република Македонија со Република Бугарија бидејќи треба да се симне дискусијата на факти, кои се докажани, сме ги виделе и доживеале. Не случајно статистиката бележи дека во времето на НОБ Македонија дала 24.000 човечки жртви во борбите со германската и бугарската војска, не случајно е направен споменикот во село Ваташа и многу други. Тоа се непобитни факти и ниедна генерација бугарски интелектуалци не можат да ги побијат собитијата направени на територијата на денешната Република Македонија.

Филмот, кој го гледав со особено внимание, е еден мал дел од окупацијата на Македонија од страна на српската и бугарската војска, меѓутоа треба да се знае и дека од страна на Царска Бугарија во 1941 година е окупирана територијата и во источна Србија и во северна Грција околу градот Kавала, па тоа никој од историчарите на Бугарија не можат да го анулираат.

Тоа дека биле на страната на фашистичка Германија е побитен факт и знам дека овие млади генерации ги боли вистината ама тоа е и „де факто“ и „де јуре“ докажано. Затоа има еден лек кој го презентираше човек од бившата фашистичка Германија по име Вили Брант, социјалист по убедување, кој клекна на две колена во Варшава - Република Полска пред споменикот на незнајниот јунак, со цел да им се извини на сите Полјаци за злоделата што им ги направи неговата земја за време на Втората светска војна. Ако сакаат Бугарите да се извинат на македонскиот народ и да признаат дека биле со фашистите рака под рака треба да го следат примерот на Вили Брант и тогаш нашите два блиски народи можат да ги заборават историските собитија кои зборуваат за злоделата од нивна страна.

А тоа дека историјата на Македонија е „Најромантичката част од бугарската историја“ не е точно зашто ако се анализираат сите востанија на македонскиот народ и собитијата од 1941 до 44 година, ќе се констатира дека тоа е една голема невистина бидејќи тие сакаат да се китат со туѓо перје. На сите настани кои се подготвиле против турското ропство, во минатото, кумувале бугарските царски органи и со најголеми ветувања за помош и никогаш не помогнале. Анализирајте ги само Kресненското и Илинденското востание. За Kресненското востание ветувале 3.000 пушки кои никогаш не стигнале во Берово и околината. Ветувале воена помош и таа не стигнала и покрај тоа нашите храбри комити го ослободиле Малешевскиот крај и го држеле како ослободена територија една година. Анализирајте го Смилевскиот конгрес пред Илинденското востание. Сарафов и други околу него, ветувале и парична и материјална помош и војска која никогаш не стасала до востаниците и самостојно сме го дигнале Илинденското востание. И сега со која смисла бараат да славиме заедно, божем е тоа заедничка историја. Бугарија бара да е заедничка, но не е и не може да биде оти фактите говорат друго.

Дали се запрашуваат новите историчари на Бугарија зошто е убиен цар Борис од страна на Германците во 1943 година. Го убиле зашто не ги давал Евреите кои живееле во Бугарија да одат на кланица во Аушвиц. Јас сум го видел филмот во кој се носи посмртниот сандак со телото на цар Борис на отворен вагон, како оди низ Бугарија, а сум ги видел и бугарските војници кои упаднаа во нашиот стан на 9 март 1943 година, во 3 часот наутро за да проверат дали тука живеат Евреи. Влегоа со вперени бајонети. По два дена на 11 март улицата се испразни, бидејќи сите Евреи беа депортирани во фашистичките логори.

Вие како млади не можете да го доживеете тоа и да не го доживеете, но е непобитен факт дека се жртвувани Евреите во Македонија за да се оправда бугарската држава дека е рака под рака со фашистите од Германија. Тој европратеникот од Бугарија во Брисел, што барал да се запре снимањето на филмот на Дарко Митревски, треба да оди на курс по историја, а верувам и многу други, зашто еднаш треба Бугарија машки да признае дека во Македонија не била само администратор туку окупатор со војска, со која се војувало и која е избркана од Македонија со народното востание. Мојот братучед Љубомир Гајдов во една прилика рече дека „Бугарите се раѓаат со чип во главата“ во однос на македонското прашање зашто ако се земе податокот дека во 1948 година на пописот во Бугарија имало 200.000 Македонци, а сега ги има само 1.654, се гледа дека тоа не е романтика туку тортура врз населението во Пиринскиот дел на Бугарија.

Во однос на взаемната омраза треба да се престане со таа категорија и треба да се живее меѓусоседски на највисоко ниво, зашто е и мал светот, а тие ни се први комшии.

БлагоЈ ГаЈдов, СкопЈе

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...536F2A0E07
Без Ботев няма България
24-10-2012, 07:20 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-10-2012, 07:20 PM