Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бериша и Борисов за правата само на своите малцинства

За туѓото молчат но за своето се борат. Додека Бугарија и Албанија не го признаваат македонското малцинство, нивните државници бараат права за нивните народи во другите земји.

[Бериша и Борисов за правата само на своите малцинства]

Бојко Борисов и Сали Бериша на заедничка средба во Тирана се договорија во нивниот случај да се приддржуваат до европските принцип.Бугарските новинари јавно прашаа дали Албанија ќе го призне буграрското малцинство кај нив.

„Секој граѓанин на оваа земја во која живееме, е целосно слободен да се декларира по етнички принцип каков сака, и како се чувствува. Сметам дека тоа е стандард на кој треба да се придржуваме сите ние. Во Албанија нема ограничувања, нема ни да има, за самоопределување. Нема ограничувања за овие албански граѓани кои сакаат да се самоопределуваат како такви, какви што се, или - како што сакаат да бидат. Ние сме за таква етничка припадност, која да не изведе побрзо напред кон Европа“, изјави Сали Бериша.

Но, колку овие збороуви имат тежина кога и Бугарија и Албанија ги прекршијаа човекови права за само определување во случајот со македонското малцинство. Јавно Македоници кои живеат во двете земји сведочеа за притисоците и нерегуларностие што ги паравеа на пописите. Но бугарските и албанските власти молчат.

Борисов и Бериша зборувале и за европската инртеграција на Балканот. Борисов и од Тирана напоменал дека Бругарија силно ќе ја поддржува интеграцијата на Македонија. Вчера бугарскиот европратеник Ковачев за Канал 5 рече дека на декемврискиот самит Македонија не треба да очекува негативен одговор од Бугарија за старт на преговори.

Ѓорги Томиќ

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...ntId=98000
Без Ботев няма България
23-10-2012, 11:15 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-10-2012, 11:15 AM