Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Децата од Македонија и од Бугарија - поука за политичарите

Преку изградба на заеднички градинки и меѓусебно дружење, децата од општината Василево во соработка со општината Струмјани, Бугарија, започна со имплементирање на проектот „Рака за рака: малите Бугарчиња и Македончиња“, кој е дел од ИПА-програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и БугаријаЦелта на проектот, финансиран од Европската Унија, е создавање услови за чување, воспитување и образование на децата од предучилишна возраст во општината Василево, како и подобрување на условите за чување, воспитување и образование на децата од предучилишна возраст во општината Струмјани. Тоа треба да се постигне преку создавање услови за социјални контакти помеѓу воспитувачите и родителите на децата од предучилишна возраст во двете прекугранични општини.

- Со реализацијата на овој проект ќе решиме едно големо прашање за жителите во Василево. Родителите ќе имаат место каде што ќе можат да ги згрижат своите мали деца додека тие се на работа, а децата ќе добијат можност во современа установа да се дружат со другарчиња од иста возраст. Овој проект претставува прв чекор на економска и социјална соработка на општините Василево и Струмјани. Покрај тоа, се овозможува и зближување на граѓаните од двете општини преку меѓусебно запознавање со посредство на културата и сличните традиционални и морални вредности што нѐ поврзуваат - изјави Ванчо Стојанов.

Се предвидува изградба на детска градинка во селото Василево за згрижување на 50 деца, енергетски ефикасна со соларни панели за искористување на сончевата енергија.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22709
Без Ботев няма България
20-10-2012, 05:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-10-2012, 05:08 PM