Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите пак мрчат за изложбата Словенски ракописи од Македонија

"Словенската писменост во Македонија се втемелила уште со почетокот на нејзината стандардизација од страна на Светите браќа Кирил и Методиј во втората половина на деветтиот век, кога истовремено е афирмирана и Третата христијанска јазична култура во Европа, а тоа е словенската. Овие свети браќа го стандардизирале и првиот книжевен старословенски јазик во чија основа влегле македонските словенски говорни елементи", рече министерката Канческа-Милевска во Брисел


По плукањето на филмот "Трето полувреме" бугарскиот европратеник Андреј Ковачев има нова задача. Сега на секаков начин се обидувал да ја опструира и воопшто да спречи да се оствари изложбата "Словенски ракописи од Македонија" во Кралскиот музеј Мариемонт во Белгија, пишува МИА тврдејќи дека Бугаринот бил присутен на отворањето на изложбата и изјавувал дека се работи за крадење на бугарската историја.

"Имам мешани чувства. Се радувам што во Брисел се претставува културно наследство што сега се наоѓа на територијата на денешна Македонија. Но, од друга страна не сум среќен што тоа се претставува необјективно, оти тоа е наше општо културно наследство. Тука гледаме бугарски средновековни книги. Дојдов на изложбата да покажам европски начин на однесување и тоа треба да го правиме и со историските настани и личности што не обединуваат, оти историјата ни е една", изјавува Ковачев за МИА, потенцирајќи дека Македонија и Бугарија треба заедно да бидат во Европа и дека лекарството за раните од минатото е европската интеграција.
Од друга страна, изложбата "Словенски ракописи од Македонија од 13-ти до 19-ти век" во Кралскиот музеј во Мариемонт беше отворена со храбар говор од министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, во присуство на голем број претставници на дипломатскиот кор во Брисел и други почесни гости.

"Во Брисел Македонија изложува дел од своето сочувано писмено наследство кое е претставено преку словенските ракописи пишувани и илуминирани по македонските средновековни книжевни и препишувачки центри од периодот меѓу 13-ти и 19-ти век. Словенската писменост во Македонија се втемелила уште со почетокот на нејзината стандардизација од страна на Светите браќа Кирил и Методиј во втората половина на деветтиот век, кога истовремено е афирмирана и Третата христијанска јазична култура во Европа, а тоа е словенската. Овие свети браќа го стандардизирале и првиот книжевен старословенски јазик во чија основа влегле македонските словенски говорни елементи. Континуитетот на словенската писменост во Македонија продолжил преку просветителската дејност на Светите Климент и Наум Охридски, основоположниците на Охридската духовна и книжевна школа преку која се пренеле словенските писмени искуства во другите јужнословенски средини, говореше македонската министерка за култура на отворањето на изложбата", истакнала министерката, посочувајќи дека Македонија има длабоки корени во светското културно наследство.

Во Музејот се изложени 39 оригинални ракописи и ракописни црковни книги од 13-ти до 19-ти век, како и копии од 10-ти, 11-ти и 12-ти век, кои претходно биле изнесени од Македонија и се чуваат во музеите во Ватикан и во Санкт Петербург. Изложбата на вредното културно и книжевно богатство што за првпат е изнесено од Македонија, ќе трае до 21 октомври.

Канческа-Милевска: Ова се факти
Во врска со провокацијата на Ковачев и неговите обиди да го спречи одржувањето на изложбата и неговото тврдење дека се фалсификува македонската историја преку презентирање на, според него - бугарски ракописи, министерката Канческа-Милевска за МИА со одговор дека сето ова јавноста може да го види и се потврдува со факти.

"Ние како држава не би сакале нешто да презентираме, а истото да не е научно докажано и верифицирано. Сите овие ракописи се прикажани во голем број книги промовирани во Македонија и во странство. Треба да ги негуваме добрососедските односи. А, со Бугарија имаме многу добра и интензивна културна соработка", одговори министерката Канческа-Милевска.


Сподели


http://vecer.com.mk/?ItemID=E6CAF30227ED...37D155F290
Без Ботев няма България
12-10-2012, 05:24 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-10-2012, 05:24 AM