Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција, Бугарија, Полска и Романија членки на ЕУ, кои најмногу ги нарушуваат човековите права во судските процесиГрција, Бугарија, Полска и Романија се државите во Европската унија, кои во изминатите години најмногу го нарушиле правото на слободен и праведен судски процес, се наведува во анализата од Европскиот суд за човекови права.

Најчест повод за критики е должината на траење на судските процеси. Во некои држави од ЕУ до закажување на судското рочиште приведениот може да чека до четири години, а во други нема законско определен максимум, наведува весникот „Гардијан“.

Анализата е извршена од лондонската организација Фер трајалс интернејшнл (Fair Trials International) и меѓународната правна фирма Клифорд Ченс (Clifford Chance) за периодот 2007-2012 година. Во 2007 година во ЕУ имало 37 непочитувања на правото за праведен судски процес, а во 2011 година таа цифра е 75.

Најголем нарушител, според истражувањето е Грција со 108 случаи. Повеќето се поврзани со хронични забавувања пред почетокот на судските процеси. Исто така не секогаш има обезбедувено преведувачи, така што биле изразени стравувања за корупција во судскиот систем на Грција, се наведува во истражувањето „Правата на заштита во ЕУ“.

Во Бугарија има регистрирани 92 случаи на нарушување на правото на праведен судски процес, во повеќето случаи поради невообичаено долгите успорувања во фазата на досудскиот процес. На приведените често пати не им се обезбедува праведен пристап до адвокат и контакт со нивните семејства, се додава во извештајот.

Во Полска се регистрирани 67 нарушувања, а во Романија 49.


http://www.sitel.com.mk/grcija-bugarija-...e-prava-vo

Без Ботев няма България
10-10-2012, 06:26 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 10-10-2012, 06:26 PM