Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Взе да ми писва майна. Тия са бахти наглите прасета
Вместо крака да целуват колко македонци са намерили спасение в България - тия три лайна заклеймявали. И разбира се за Сърбия или хубаво или нищо


ОМД: Грција и Бугарија мора да ги признаат злосторствата извршени врз Македонците за време на балканските војни,

Злосторствата извршени врз Македонците за време на балканските војни мора да бидат признаени од страна на сегашните влади на Грција и Бугарија и таквото признание да служи како помирување во регионот.

[ОМД: Грција и Бугарија мора да ги признаат злосторствата извршени врз Македонците за време на балканските војни]

Ова е дел од соопштението на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испратено по повод 100 - годишнината од почетокот на Првата балканска војна, 8 октомври 1912 година.

„Војната беше почеток на масовно етничко чистење на Македонците. Таа доведе до неправедна поделба на етничка и географска Македонија. Војната предизвика огромно страдање на Македонците и многу биле присилени на егзил во други области на Балканот и во светот. ОМД се поклонува пред сите жртви на Првата балканска војна и ги повикува сите Македонци да продолжат со борбата за човекови права на сите Македонци во светот, особено на Македонците во Албанија, Бугарија, Грција, Косово и Србија, за еднакви граѓански и човекови права“, се вели во соопштението од ОМД. /www.kanal5.com.mk
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 09-10-2012, 07:54 PM by Топорчо.)
09-10-2012, 07:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-10-2012, 07:51 PM