Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Не анексија, туку фашистичка окупација


(Повод: колумната „Зошто се плашиме од сојузништво со Софија?“ во „Дневник“ од 29 септември)

Се јавувам пред да заврши колумната затоа што имам чувство дека предметот на моево писмо е исцрпен уште во нејзиниот прв објавен дел. Имено, почитуваниот Владо Бучковски прецизно констатира (цитат): „Делот од Македонија кој бил окупациона зона на Бугарија никогаш не бил анектиран, затоа што таква одлука во периодот од 1941 до 1944 година нема донесено бугарскиот парламент кој е единствен надлежен орган“. (подвлекол Т.Г.) Kон ставот на авторот (немало анексија, туку окупација) се придружувам и јас. Меѓутоа, не можам да го прифатам аргументот дека немало анексија поради недостиг на парламентарна одлука; затоа што и за окупацијата немало одлука, а таа беше извршена и тоа во најцрната варијанта. За поимите анексија и окупација има богата литература, посебно за правниот аспект, како и искуства и практика. Тие се анализирани и дефинирани од теоретичари и професионалци, како и од ОН, и забележани во конвенции на држави. Мислам дека авторот несреќно го вклучил аргументот за парламентарната одлука во неговата мисија Македонија да биде поактивна во меѓусоседските односи.

За жал, и во Македонија има поединци кои тврдат обратно, дека немало окупација, туку била анексија. Нивните аргументи не кореспондираат со стварноста, ниту со дефинициите. Во сите официјални документи од тоа време (Манифестот на Главниот штаб на Македонија, Манифестот на АСНОМ и други) се укажува на фашистичка окупација, а само во Бугарија уште се тврди: „Блгарија тогава само административно управљаваше воф Македонија“. Заборавиле дека војна се водеше и пред да се создаде државата Македонија на АСНОМ, а и потоа. Бугарија не се повлече сама од Македонија. Таа беше победена и избркана со силата на македонската војска, која дејствуваше како дел од вооружената сила на Антифашистичката коалиција.

Бугарија не спровела чесна лустрација и катарза за грозниот однос спрема Македонија и тоа почнувајќи од времето на Бугарската егзархија и Илинденското востание 1903, па заклучно со депортацијата на македонските Евреи и Информбирото. Дека навистина била окупација, нема поголеми аргументи од судењата, бесилките, зулумите, силеџиски спроведениот „блгарски произход“ на Македонците, забраната на македонскиот јазик и многу друго. Јас сум еден од многуте прогонувани. Бугарски суд ме осуди „во отсуство“ (бев партизан), мајка ми умре во солзи од страв оти царството го бараше животот на нејзиното дете, татко ми и брат ми ги забраа во логор, кучето ни го однесоа, на куќата ставија катанец. Kолку семејства беа прогонети? Зошто Бугарија не најде сила барем да ни се извини? Знам дека тие луѓе од минатото не се живи, треба да се гледа на сегашноста и иднината. Ама и Бугарија мора еднаш да разбере дека и Македонците имаат достоинство!


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=919585FB00...D2AD91CDF0
ТраJЧе ГруЈоски, носител на „Партизанска споменица 1941“

Да плача ли да се смея ли
Без Ботев няма България
09-10-2012, 07:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-10-2012, 07:43 PM