Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15


БУГАРСКИ НАУЧНИК ТВРДИ:
Предисторискиот монетарен центар бил во Бугарија
Професорот Васил Николов вели дека е откриен најстариот праисториски град во Европа во кој живееле богати луѓе во куќи на два ката

Во североисточна Бугарија кај градот Провадија е откриен најстариот праисториски град во Европа, кој настанал во петтиот милениум пред Христос, тврди професорот Васил Николов, кој го предводи археолошкиот тим, што ги врши ископувањата.
Камените бастиони и ѕидовите со дебелина од два метри се стари меѓу 4.700 и 4.200 години пред новата ера. Тоа е најстарата фортификација досега документирана во Европа. Ова лето се проучувани три утврдувања, во кои древните луѓе криеле сол, која во тоа време била највредната материја.
Солта била злато и валута на тоа време, имала функција на пари, додека златото и среброто служеле само за престиж. Поради тоа тука бил монетарниот центар на Европа,, вели Николов. Зад ѕидините на градот живееле богати луѓе во двокатни куќи, а според истражувањето бројот на населението изнесувал околу 350 жители.
Паралелно со археолошките истражувања се спроведуваат и антрополошки. Со нив раководи шкотската професорка Кетлин Максини од Единбург. Таа испитува 18 гробови, за кои што е карактеристично досега невиден начин на погребување. Во еден од нив е пронајден само горниот дел на телото до карлицата. Николов смета дека е погребан само тој дел од телото, со оглед на тоа дека ископаниот гроб е со мали размери. Интересно е тоа што градниот кош е расечен и таму се поставени рацете, што според професорот е прв ваков досега откриен случај.
Истражувањето покрај Провадија го финансираат САД. Конечната проценка за попрецизно одредување на времето од кое датира комплексот ќе се изврши во Оксфорд и ќе биде позната за околу една година.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0BC58068...B8B780B5CD


Датум: 09.10.2012, 09:51
ОМД: Грција и Бугарија да ги признаат злосторствата врз Македонците

Македонски бегалци ги напуштале родните домови под налетот на туѓите војски

Злосторствата извршени врз Македонците за време на Балканските Војни мора да бидат признаени од страна на сегашните влади на Грција и Бугарија, и таквото признание да служи како помирување во регионот.
Ова е дел од соопштението на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испратено по повод 100-годишнината од почетокот на Првата балканска војна - 8 октомври 1912 година.
„Војната беше почеток на масовно етничко чистење на Македонците. Таа доведе до неправедна поделба на етничка и географска Македонија. Војната предизвика огромно страдање на Македонците и многу биле присилени на егзил во други области на Балканот и во светот. ОМД се поклонува пред сите жртви на Првата балканска војна и ги повикува сите Македонци да продолжат со борбата за човекови права на сите Македонци во светот, особено на Македонците во Албанија, Бугарија, Грција, Косово и Србија, за еднакви граѓански и човекови права, се вели во соопштението од ОМД.
Од ОМД ги повикуваат Македонците да гледаат кон иднината, да чекорат напред и никогаш да не ги заборават неправдите направени кон нашиот народ во текот на овој трагичен период од нашата историја.
Претседателот на ОМД, Методија Колоски смета дека е време да се стави крај на, како што истакнува, двојните стандарди својствени за многу историски настани и да се едуцира јавноста за она што навистина се случуваше во Македонија и за вистината на Македонците за време на балканските војни и по завршувањето и потпишувањето на Букурешкиот Договор во 1913 година.
Во пресрет на 100-годишнината од Втората балканска војна - 16 јуни 1913 година и потпишувањето на Букурешкиот Договор - 10 август 1913, ОМД ќе преземе проекти за потенцирање и нагласување на последните 100 години на македонскиот развој и страдањето на македонскиот народ по донесувањето на Букурешкиот Договор. ОМД исто така ќе организира конференција за истражување на импликациите и последиците од Договорот кои ги има на домашната и регионалната политика.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...F95C380207

"Злосторствата извршени врз Македонците за време на Балканските Војни мора да бидат признаени од страна на сегашните влади на Грција и Бугарија, и таквото признание да служи како помирување во регионот."

Впечатлява снимката към статията – тя е на деца бегалци от ІІ световна война – няма отношение към случилото се по време на Балканските войни;
Изненадан съм, че това се пише в „Дневник”...; предполагам и за Колоски е ясно, че ако някой трябва да се извинява за онези далечни, трагични събития – това не са българите;
Гърците имат своята Пенелопе Делта и нейните „Тайни на блатото”
Българите - Антон Страшимиров и неговите „Роби”
Живков на времето се отказа от претенции към Гърция – и не сгреши – нищо не можеше да се направи – освен да се създадат проблеми за „нашенците”...
Ако днес в северна Гърция има спомен за славофони, българи, македонци – за техните обичаи и език - то това не е поради македонската или българската пропаганда – а въпреки тях – гърците са тези, които никога не забравиха, че местните хора са различни...Българите се отказаха – гърците не – и това поддържа спомена за онези хора, за техните легенди и страдания...

08.10.2012, 17:59
Кој е бегот Хасан Приштина?

Хасан Приштина бараше автономија на Албанија во рамките на Отоманската Империја. Кога не се случи тоа, се префрли на обединување на албанските територии

Љупчо Поповски


Неочекувано, името на Албанецот од Косово, Хасан-бег Приштина, почна да станува фамилијарен поим во македонската јавност. Неговото споменување, поврзано со сменетото име на едно од училиштата во скопски Чаир, за македонскиот дел од јавноста во голема мера значеше како вадење едно име од темните тефтери на историјата со кои оваа земја нема ништо заедничко. Но, не е баш така.

Официјалната историографија со децении малку го споменуваше бегот Хасан Приштина и тоа беше поврзувано со времето кога пред сто години почна Првата балканска војна и кога турската власт беше протерана од овие простори. Хасан Бериша, кој во 1908 година по Младотурската револуција и откако беше избран за пратеник во Отоманскиот парламент го смени презимето во Приштина заради областа која ја претставуваше, беше еден од важните учесници во разврската која дојде со голема брзина. Како син на богат земјопоседник (роден во косовски Вучитрн во 1873 година), Хасан можеше да биде школуван во елитни школи – прво во француската гимназија во Солун, а потоа на факултетот за администрација во Истанбул.

Откако младотурците брзо се откажаа од своите идеали и откако стана јасно дека империјата веќе не може да се одржи, сите почнаа да бараат брзо решение за териториите што ги населуваат. Пред почетокот на балканските војни беше јасна поддршката на Австро-Унгарија за создавање албанска држава како противтежа на српскиот и грчкиот експанзионизам. Главното прашање беше каков статус ќе добие Косово. Хасан Приштина и неколкумина врвни албански интелектуалци го презедоа организирањето востание во Албанија и во Косово против турската власт. Приштина, заедно со Бајрам Цури и Иса Болетини, беше задолжен за Косово. Пред почетокот на балканските војни во август 1912 година, косовските востаници и' упатија барање на турската влада за албанска автономија во рамките на Отоманската Империја, познато како 14. точки на Хасан Приштина. Косовските востаници, како и македонските револуционери стравуваа дека нивните територии брзо ќе бидат разграбани од надоаѓачките балкански буржоаски држави и за нив решението за автономија во рамките на империјата беше подобро отколку поделба. Но, историјата не е поврзана со желбите.

Кога Грција, Србија, Црна Гора и Бугарија и' објавија војна на Турција на 8 октомври 1912 година (вчера се навршија точно сто години), распадот на империјата не можеше да се запре. Србите влегоа во Албанија, дури до Драч; Црногорците го освоија Скадар, Грците ја освоија Јанина, Бугарите цел Пирин. Приштина на чело на албанските востаници од Косово ги освои повеќето тамошни градови и на еден ден влезе во напуштеното Скопје и си замина. По големата победа во Кумановската битка, во празното Скопје влегоа и српските војски и тука останаа. Требаше брзо да се прогласува независност на албанската држава. Тоа се случи на 28 ноември 1912 година. Прв премиер беше Исмаил Кемал, а Хасан Приштина беше неколку пати министер. Во 1920 година стана пратеник во албанскиот парламент од областа на Дебар, а беше и премиер на албанската влада, но само пет дена во декември 1921година. Ги загуби политичките битки со Ахмет Зогу, тогаш министер за внатрешни работи, се повлече од Албанија, но не можеше да отиде во Косово, кое веќе беше во состав на Кралството СХС. Замина за Солун и како многу богат човек купи огромна вила во центарот на градот. Беше убиен од Албанецот Ибрахим Чело во 1933 година во кафе-ресторан во Солун. Дали Зогу испратил агенти да го убијат или било во прашање крвна одмазда не е докрај расчистено.

Каква врска има бегот Приштина (чија основна цел беше албанските територии да се обединат во една голема држава) со Македонците? Во 1920-1930-те години тој е во блиска врска со озлогласениот лидер на ВМРО, Ванчо Михајлов, и со водачот на хрватско усташко движење, Анте Павелиќ. Ванчо Михајлов во своите „Спомени“ пишува за своите контакти со Хасан Приштина, поврзани во една цел – борба против Србите. Павелиќ, Приштина и Михајлов потпишале и спогодба за заеднички настап во борбата против српскиот хегемонизам и за одделување во посебни држави на Хрватска, Косово и Македонија, кои беа во тогаш веќе Кралството Југославија Ништо не се случи од тоа. Приштина се сретна со Михајлов во пиринските села, но беше убиен неколку месеци подоцна. Михајлов беше принуден да избега од Бугарија по колежите што станаа неподносливи за владата во Софија; Анте Павелиќ подоцна создаде марионетска нацистичка држава. Нив двајца ветриштата ги однесоа на историските ѓубришта.

Хасан Приштина се смета како светилник во историјата на Албанците во Косово. Пред една недела Универзитетот во Приштина беше прекрстен со неговото име; таму веќе има негов споменик, а таков ќе биде подигнат и во Тирана. Споменикот во Скопје тргна да го затвори триаголникот од величењето на стоте години од создавањето на албанската држава.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3EC00...E4E033FE97

"Србите влегоа во Албанија, дури до Драч; Црногорците го освоија Скадар, Грците ја освоија Јанина, Бугарите цел Пирин."

Не е точно – сърбите и гърците окупираха 2/3 от Македония;
А след края на първата бълканска война клетите българи контролира териториите на северо-запад от Мидия-Енос до Вардар...цяла Тракия (всъщност най-богатата балканска провинция) и вероятно около 1/3 от Македония...;
Съюзниците - гърци и сърби; а след тях - румънци и турци - не приеха това; българите не приеха окупирането на Македония от гърци и сърби – и всичко завърши, както завърши...

"Нив двајца ветриштата ги однесоа на историските ѓубришта."

Силен израз, а сигурно и справедлив – но произвежда в «клошари» всички онези, които се интересуват от тези събития - което го прави пресилен - губрището за едни - може да е съкровище - за други;
А къде е сега Югославия – на какви губрища, и какво струваше това на нейните народи?


09-10-2012, 09:53 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 09-10-2012, 09:53 AM